Türksat: Uydumuzu uzay çöplüğüne attık

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş., yaptığı açıklamada Türkiye'nin haberleşme uydularından Türksat 1B'nin uzayda kaybolduğuna ilişkin iddiaların doğru olmadığını belirterek "Uydu ömrü bittiği için uzay çöplüğüne gönderildi" dedi.

ANKARA - Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş., yaptığı açıklamada Türkiye'nin haberleşme uydularından Türksat 1B'nin uzayda kaybolduğuna ilişkin iddiaların doğru olmadığını belirterek "Uydu ömrü bittiği için uzay çöplüğüne gönderildi" dedi.
Türksat bu işlemin üretici firmayla koordinasyon halinde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) belirlediği standartlarda yapıldığını belirterek, "Zira böyle bir durum, uydu, uzaydaki diğer haberleşme uydularına çarpma tehdidi oluşturabilirdi. Uydularımızın uzaydaki her türlü yönetimi ve kontrolü başarılı bir şekilde sağlanmaktadır" denildi. Açıklamada, 1994'te fırlatılan uydunun ömrünün üretici firma tarafından 10 yıl olarak belirlendiği anımsatıldı. Açıklamada, Türkiye'nin uzaydaki yörünge haklarının da korunduğu vurgulandı.