Türktan, Avea genel müdürü

Avea'nın, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışına dair sürecin tamamlanmasının ardından gerçekleşen ilk yönetim kurulu toplantısında...

İSTANBUL - Avea'nın, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışına dair sürecin tamamlanmasının ardından gerçekleşen ilk yönetim kurulu toplantısında, Cüneyt Türktan, Avea'nın genel müdürü olarak atandı. Romanya'da Oger Telecom'un Inquam ile ortak iştirakı olan Zapp'ın üç yılı aşkın bir süredir genel müdürlüğünü yapan Türktan'ın atama kararı, yazılı açıklamayla duyuruldu. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Avea Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Paul Doany, yaptığı açıklamada, sektörün gelişimine büyük katkısı bulunan Türktan'ın atanmasının, Avea'ya olan taahhütlerinin somut bir göstergesi olduğunu vurguladı.
Rekabet artacak
Doany, "Sayın Türktan yönetiminde Zapp, müşterilerine çığır açan hizmetler sundu" dedi. Telecom Italia'yı temsilen Avea Yönetim Kurulu üyeliğini yürüten Giampaolo Zambeletti de, Türktan yönetiminde Avea'nın büyümeye devam edeceğini ve daha rekabetçi olacağını söyledi. Cüneyt Türktan ise, hedeflerinin yeni yatırımlarla pazar payını artırmak olduğunu kaydetti. Avea Genel Müdürü Türktan, 1994-2001 yılları arasında Turkcell'in genel müdürü olarak görev yaptı.
Türktan'ın genel müdürlüğü sırasında, Turkcell'in abone sayısı 40 binden 12 milyon 200 bine ulaştı ve şirket, hisseleri New York Borsası'nda işlem gören ilk Türk kuruluşu oldu.