Turlarda terör iptali

Mısır'ın ünlü turistik beldesi Şarm el-Şeyh'te düzenlenen bombalı saldırıların ardından, tur şirketlerinin Mısır rezervasyonlarının yüzde 70'e varan oranlarda iptal edildiği belirtildi.

BURSA - Mısır'ın ünlü turistik beldesi Şarm el-Şeyh'te düzenlenen bombalı saldırıların ardından, tur şirketlerinin Mısır rezervasyonlarının yüzde 70'e varan oranlarda iptal edildiği belirtildi. Bazı tur şirketleri, rezervasyonlarını iptal ettirmeyen tatilciler için Mısır turlarında değişikliğe gitmezken, bazıları rezervasyonlardaki düşüşü dikkate alarak yakın tarihli turları iptali tercih etti.
Setur Yurtdışı Operasyon Sorumlusu Bersan Deniz, saldırıların ardından hafta içinde Mısır'a gidecek tatilcilerin yüzde 60-70'inin rezervasyonlarını iptal ettirdiklerini, taleplerde de önemli azalmalar olduğunu söyledi. Şirketin çalıştığı Mısır'daki tatil kompleksinin, saldırıların meydana geldiği bölgeye uzak ve güvenlik birimleri bulunan bir bölgede olduğunu tatilcilere anlattıklarını, buna rağmen rezervasyonlarını iptal etmek isteyen vatandaşların taleplerini kabul ettiklerini dile getiren Deniz, terör saldırıları konusunda bazı ülkelerin adlarının zikredilmesinin bu ülkelere yönelik turları da olumsuz etkilediğini savundu.
Deniz, şöyle konuştu: "Arap ülkelerinde, Arap kökenli saldırıların olma ihtimalinin daha az olduğu yönünde tahminler yürütülüyordu. Ancak son saldırılar sadece Mısır turlarını değil Kuzey Afrika ülkelerine yönelik turları olumsuz etkiledi. Tunus ve Fas rezervasyonları yüzde 15-20 oranında iptal edildi."
İrem Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Ali Şeker de Mısır rezervasyonlarında yüzde 40-50 oranında azalma olduğunu vurguladı. Şeker, "Her iki kişiden biri korkarak gitmekten vazgeçti ama en geç 15 gün sonra Mısır turlarının yine yoğun rağbet görmeye başlayacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu. ETS Tur Basın Halkla İlişkiler Müdürü Pervin Yapar da, saldırılardan sonra 50 kişinin gidiş tarihini 10 gün ertelediğini ifade etti.