TURMEPA ödülü 'kaynayştır'a

TURMEPA ödülü 'kaynayştır'a
TURMEPA ödülü 'kaynayştır'a

Yunis Karaca nın (ortada) projesi Tokat taki TOKİ binalarında 2010 dan beri başarıyla uygulanıyor.

Merhum Sabri Ülker adına bu yıl ilk kez düzenlenen TURMEPA Çevre Ödülü, yaşam alanındaki atıkları kaynağında ayrıştıran 'Kaynayştır Projesi'ne gitti. Proje 2010'dan beri Tokat'taki TOKİ konutlarında uygulanıyor.

Yıldız Holding’in kurucusu merhum Sabri Ülker adına bu yıl ilk defa düzenlenen TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunis Karaca’nın ‘Kaynayştır Projesi’ne verildi.
Başvuru kriterlerini yerine getiren 112 proje arasından birinci seçilen ve çöplerin kaynağında ayrıştırılarak su kaynaklarını kirletmesinin önüne geçmeyi amaçlayan ‘Kaynayştır Projesi’ Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden geldi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunis Karaca, 100 bin liralık TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü ilk sahibi oldu. Karaca, 2010 yılından bu yana bu proje üzerinde çalışıyor. Karaca’nın ‘Kaynayştır Projesi’ evlerde ya da diğer toplu yaşam alanlarında her türlü atığın birbirine karıştırılmadan ayrıştırılmasına olanak sağlıyor. Elektro-mekanik bir kanal ve akıllı konteynirden oluşan sistem, binaların dış cephesine entegre edildiği gibi, proje aşamasında her hanenin mutfak veya balkonuna monte edilecek 50x50 cm boyutlarında küçük bir alan işgal edecek atık penceresinden oluşuyor.
Akıllı panel üzerinde bulunan butonlardan birine basıldığında ilgili atığın biriktirildiği haznenin penceresi açılıyor ve atık kanala bırakılarak akıllı konteynirde birikmesi sağlanıyor. Özellikle su kaynaklarının kirlenmesinde önemli rolü olan atık yağların çevreye zarar vermeden biriktirilmesini sağlayan sistem dünyada ve Türkiye ’de ilk olma özelliğine sahip.

Pratik çözümler şart

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, sınırlı su kaynaklarını korumanın tüm bireylerin birincil görevi olması gerektiğini vurgulayarak “Çevre bilinci de pek çok alışkanlık gibi küçük yaşlarda evde başlıyor. Bugün , ev kadınlarımız lavaboya ya da çöpe döktüğü her 1 litre atık yağın, 1 milyon litre kullanılabilir temiz su kaynağını kirlettiğini biliyor olsa, bu alışkanlığını değiştirir. Ancak bunun için ona pratik çözümlerle gitmek lazım. İşte bu proje bu açıdan çok değerlidir. Kirletmeyelim temennisinden bir adım öteye geçerek, ne yapabileceğimizi göstermek açısından projeyi önemli ve uygulanabilir buluyorum. Çünkü su kaynaklarının % 80’i insan eliyle kirleniyor” dedi.

bigPara.com