TÜSİAD: AB daha önemli

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, "Bizim görüşümüze göre IMF programı her ne kadar önemli bir yapısal reformu öngörse de, AB'ye adaylık ve tam üyelik, yapısal dönüşüm açısından daha da etkili bir çıpa görevini yerine getirecektir" dedi.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, "Bizim görüşümüze göre IMF programı her ne kadar önemli bir yapısal reformu öngörse de, AB'ye adaylık ve tam üyelik, yapısal dönüşüm açısından daha da etkili bir çıpa görevini yerine getirecektir" dedi.
Sabancı, Avrupa Yatırım Bankası'nın düzenlediği 'Türkiye'de Yatırım Yapmak' konulu konferansta yaptığı konuşmada, IMF ile yenilenen anlaşmanın güven ortamının sürdürülmesi açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, "Aynı zamanda üç yıllık programı da memnuniyetle karşılıyoruz. Hükümetimiz bu alanda da adımlarını somut olarak atmakta" diye konuştu.
Ömer Sabancı, yabancıların şirket kurmasıyla ilgili bürokratik işlemlerin önemli ölçüde azaltıldığına değinerek, Türkiye'nin bu alanda sürekli iyileştirmeyi kendine hedef edinecek adım atmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
'Talep hızla artacak'
Türkiye'nin 72 milyon nüfusunun yüzde 66'sının genç olduğuna, AB nüfusu hızla yaşlanırken Türkiye'de işgücü piyasasının arttığına dikkati çeken Sabancı, özellikle dayanıklı ürünlerde talebin hızla artacağını beklediklerini, bu büyümenin gelir düzeyini önemli oranda etkileyeceğini vurguladı.
Ömer Sabancı, yaptıkları çalışmanın sonuçlarına göre 2015'te Türkiye'de kişi başına GSYİH'nın kolaylıkla AB ortalamasının yüzde 40'ına ulaşabileceğini belirterek, yabancı yatırımın artması durumunda büyümesinin daha sağlıklı olacağını dile getirdi. Sabancı, Türkiye'nin rakiplerine göre en az yabancı yatırım çeken ülkeler arasında bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
"AB'ye katılım süreci son derece önemli, tetikleyici bir faktör olabilir. Bu şekilde ekonomik dönüşüm süreci desteklenebilir. Türkiye'de kişi başına yabancı yatırım, Romanya ve Bulgaristan'ın yarısı kadar. Yabancı yatırımın çekilebilmesi için Türkiye'nin yakın gelecekte endüstriyel ve finansal piyasalarına hiç girmemiş yatırımcıları çekmeye başlaması gerektiğine inanmaktayız. Burada henüz doygunluğa ulaşmamış bir iç piyasa, satın alma gücü de arttıktan sonra son derece önemli bir potansiyel oluşturacak güçtedir."