TÜSİAD: Çin tehdit değil, fırsat

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International yetkililerinden oluşan 38 kişilik heyetin Çin ziyareti başladı. Heyet başkanı Aldo Kaslowski...

PEKİN - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International yetkililerinden oluşan 38 kişilik heyetin Çin ziyareti başladı. Heyet başkanı Aldo Kaslowski, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye tarafından verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Çin'i bir tehdit değil, fırsat olarak görmek istediklerini belirtti.
Heyet, Pekin'de Çin Ulusal Reform Komisyonu ve Çin Dış Ticareti Destekleme Komisyonu yetkilileriyle bir araya geldi. TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski, görüşmelerde Çin tarafına, burada yatırım yapma, iş geliştirme ve Çin işletmelerinin Türkiye'de yatırım yapmalarıyla ilgili düşünce ve duygularını aktardıklarını belirtti. Kaslowski, yaptığı açıklamada, endişeleri de dile getirdiklerini söyleyerek, özellikle iki ülke arasındaki ticarette Çin lehine olan açığın bu şekilde sürdürülemeyeceğinin altını çizdiklerini söyledi.
Türkiye'nin "Avrupa penceresi" olmasından dolayı Çinli yatırımcıların yatırım yapmaları durumunda Avrupa ve Avrasya ülkelerine açılma konusunda yarar göreceklerini hatırlattıklarını kaydeden Kaslowski, görüşmede Türkiye'nin, bir yıl içinde Avrupa'nın en önemli enerji koridoru olacağına dikkat çektiklerini ifade etti. TÜSİAD heyeti çeşitli iş kollarından 100 kadar firmanın temsilcileriyle ikili ve gruplar halinde görüşmeler de yaptı.