TÜSİAD: Durum daha da zorlaşacak

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), gerek uluslararası, gerekse iç piyasalarda artan belirsizlik ortamının, gidişatı yılın ikinci yarısından itibaren daha da olumsuz etkileyeceğinin tahmin edildiğini belirtti.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), gerek uluslararası, gerekse iç piyasalarda artan belirsizlik ortamının, gidişatı yılın ikinci yarısından itibaren daha da olumsuz etkileyeceğinin tahmin edildiğini belirtti. TÜSİAD'dan, Hanehalkı İşgücü Anketi 2006 yılı ocak-şubat-mart dönemi sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada, 2006'nın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre tarım dışında işgücünün 851 bin kişi, istihdamın ise 829 bin kişi arttığı, tarım sektöründe ise işgücünün 1 milyon 39 bin azalırken, istihdamın 1 milyon 63 bin düştüğü belirtildi. Türkiye genelinde 2006 yılı ilk çeyreği itibarıyla işsizlik oranının yüzde 11.9, tarım dışı işsizlik oranının ise yüzde 14.8 olarak tahmin edildiği kaydedildi.
'İstihdam gerileyebilir'
Tarım dışı işgücü artışı yüzde 4,9, istihdam artışı yüzde 5,7 olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "İstihdam artışında gözlenen yavaşlamanın, büyüme oranlarında beklenen gerilemeyle önümüzdeki dönemde daha da belirginleşmesi olasıdır. Bununla birlikte son dönemde gerek uluslararası, gerekse iç piyasalarda artan belirsizlik ortamının, söz konusu gidişatı yılın ikinci yarısından itibaren daha da olumsuz etkileyeceği tahmin edilmektedir."