TÜSİAD: Hükümet AB konusunda yavaş hareket ediyor

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hükümeti AB ile yürütülecek müzakerelere hazırlık konusunda yavaş hareket eder gördüklerini söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener...

ANKARA - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hükümeti AB ile yürütülecek müzakerelere hazırlık konusunda yavaş hareket eder gördüklerini söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile görüşmesinde diğer bakanlarla yaptıkları temaslarda da AB müzakere sürecinin gündeme geldiğini belirten Sabancı, AB'den müzakere tarihinin alınmasının üzerinden, 18 Aralık'tan bu yana iki ay geçtiğini ifade ederken, "Bu konuda hükümeti yavaş hareket ediyor görüyoruz. Özellikle başmüzakereci ve müzakere heyetinin oluşturulması konusunda, daha hızlı adımlar beklediğimizi bakanlarımıza sunmak için geldik" dedi.
Takvim takip ediliyor
AB müzakere sürecinin birkaç kez Bakanlar Kurulu'na geldiğine işaret eden Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, müzakere başkanı ve başmüzakereci ile müzakerenin yapısı konusundaki çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Şener, hükümetin çalışmalarının IMF ile olduğu gibi bu konuyla ilgili olarak da belirlenen takvim çerçevesinde ilerlendiğini belirtti. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı sabah Ankara temaslarını ilk durağı olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptıkları görüşmenin ardından da AB müzakere sürecindeki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti. Sabancı, bir gazetecinin, 'Müzakere heyetinin yapısıyla ilgili bir değerlendirme yapıldı mı' sorusu üzerine şunları söyledi: "Onu da konuştuk. Ancak açıklamaları, gerektiğinde sayın bakanımız ve hükümet yetkilileri yapacaktır."