TÜSİAD: Hükümet vergi yetkisini istismar ediyor

TÜSİAD: Hükümet vergi yetkisini istismar ediyor
TÜSİAD: Hükümet vergi yetkisini istismar ediyor

Yalçındağ, hükümetin gerçeklerle yüzleşmede isteksiz davrandığını vurguladı. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER / AA

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 'IMF'nin hükümetten bağımsız bir vergi kuruluşu oluşturmasını talep edeceğini umuyoruz' dedi

WASHINGTON - TÜSİAD (Türk Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, hükümetin vergi yetkisini istismar ettiğini belirterek, IMF’den (Uluslararası Para Fonu) ABD’deki IRS (Internal Revenue Service) gibi bağımsız bir vergi kuruluşu talep etmesini beklediklerini söyledi. Başkan Yalçındağ, hükümetin ‘otoriter’ eğilim sergilediğini, küresel kriz gerçeğiyle yüzleşmekte de isteksiz davrandığını belirtti.

‘IMF ile üç yıllık anlaşma bekliyoruz’
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ‘Türk-Amerikan’ ilişkileri raporunu tanıtmak üzere gittiği ABD’de hükümeti ağır eleştirdi. Hükümetin küresel ekonomik krizin şiddetini yanlış değerlendirdiğini belirten Yalçındağ şöyle konuştu: “Hükümetin gerçeklerle yüzleşmekte isteksiz davranması ve yerel seçimler yüzünden, ekonomik program oluşmasına ilişkin ciddi çabalar ertelendi. Bu süreçte sanayi üretimi düştü ve işsizlik hızlı şekilde tırmandı. Şimdi hükümetin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile üç yıllık bir anlaşma imzalamasını bekliyoruz.”

Vergi sorunu
ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde düzenlenen toplantıda konuşan Arzuhan Doğan Yalçındağ, ‘son aylarda hükümetin vergi yetkisini istismar ettiğine’ de dikkat çekerek, “IMF’nin hükümetten bağımsız bir vergi kuruluşu oluşturulmasını talep edeceğini umuyoruz” dedi. IMF ile görüşmelerin tıkanmasında temel nedenin vergi denetiminin bağımsızlaştırılması olduğu belirtilmişti.

‘AKP’nin politikası otoriter’
Arzuhan Doğan Yalçındağ, iç politikaya değinirken, hükümetin ‘otoriter’ bir eğilim sergilediğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu vurguladı. Yalçındağ şöyle konuştu: “Ak Parti’nin seçimlerde rakipsiz kalması ve desteğini artırması durumunda, otoriter eğilimin hızlanacağı kaygısı vardı. Ancak Türk seçmeni, her zaman olduğu gibi Türk siyasetini yeniden dengelemeyi başardı. Bütün partilerin, seçmenin çağrısına kulak vereceğini ve gelecekte yeni bir siyaset için çalışmaya başlayacağını umarız.”

ABD ile ‘en iyi dönem’ vurgusu
Arzuhan Doğan Yalçındağ, ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretini de değerlendirdi. “Obama’nın ziyaretinin ardından, Türk-Amerikan ilişkilerindeki en iyi dönemin başlayacağını umalım” diyen Yalçındağ, şöyle devam etti: “Obama’nın mesajları önemliydi. Başkanın Türk demokrasisine bağlılığı, laiklik övgüsü, AB üyeliğine desteği ve Müslüman dünyasına verdiği barış mesajı takdirle karşılandı.”

Ergenekon kaygısı
Ergenekon davasına da değinen Yalçındağ, “Sizlerle önemli bir kaygıyı paylaşmalıyım. Usulen bu dava dikkatsizce sürdürüldü ve sürece, özel yaşamın gizliliğine ve suç kanıtlanana kadar suçsuz olunması ilkelerine ilişkin temel haklar ihlal edilmiş olabilir” dedi. (aa)