TÜSİAD 'imza' için uyardı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye'nin öncelikli gündeminin, Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 ülkeye genişleten protokolün imzalanması olması gerektiğini belirtti.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye'nin öncelikli gündeminin, Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 ülkeye genişleten protokolün imzalanması olması gerektiğini belirtti. TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, hükümetin 17 Aralık'taki Brüksel zirvesinde alınan kararla, AB ile tam üyelik müzakerelerinin resmen başlayacağı 3 Ekim 2005 tarihine kadar, 12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 devlete uyarlayacağına yönelik protokolü imzalamaya hazır olduğunu beyan ettiği hatırlatıldı.
'Üyelik perspektifiyle çelişir'
TÜSİAD'ın açıklamasında, "Gümrük Birliği'nin AB'nin yeni üyelerine de teşmili, Türkiye'nin kabul ettiği tam üyelik müzakerelerinin başlaması için yerine getirilmesi gereken bir husustur. Bu itibarla, bu protokolün ertelenmesini istemek veya bu protokolden vazgeçilmesini talep etmek, üyelik müzakerelerinin açılmasını ertelemekle eşanlamlıdır ve Türkiye'nin AB'ye üyelik perspektifiyle çelişmektedir" denildi.