TÜSİAD küçülme tahminini yüzde 5.2'ye çıkardı

TÜSİAD küçülme tahminini yüzde 5.2'ye çıkardı
TÜSİAD küçülme tahminini yüzde 5.2'ye çıkardı

Son çeyrekte yüzde 3.7 hesaplanan büyüme hızına rağmen, yılın tamamında yüzde 5.2 küçülme tahmin edildi.

TÜSİAD: IMF ile anlaşmama, bütçe performansındaki düşüş ve AB pazarlarında gecikme nedeniyle Türkiye ekonomisi önceki tahminlerden daha fazla küçülecek

İSTANBUL-  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından üç ayda bir yayımlanan ‘Konjonktür Değerlendirme Raporu’nda 2009 yılında ekonominin yüzde 5.2 daralacağı tahminine yer verildi.
TÜSİAD Başekonomisti Dr. Ümit İzmen’in koordinasyonunda, Ekonomik Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan raporda, 2009 yılı tahminleri güncellendi. Nisan ayı TÜSİAD Konjonktür raporunda, 2009 yılında ekonominin yüzde 4.1 daralacağı tahmininde bulunulduğu ve yerel seçimlerin geride bırakılmasının ve mart ayında açıklanan önlem paketlerinin, nisandan sonra ekonomideki olumsuz gidişatın derinleşmesini engelleyeceğinin belirtildiği hatırlatıldı.
Söz konusu değerlendirmelerin yapıldığı nisan ayından bu yana geçen süre içinde, tahminleri etkiyen bazı gelişmeler meydana geldiğine işaret edilerek, IMF anlaşmasının sonuçlandırılmamasının, büyüme perspektiflerini sınırladığı belirtildi. Maliye politikasında bütüncül bir çizgi izlenmiyor olmasının, bütçe performansının giderek bozulmasına yol açtığı ifade edilen raporda, enerji fiyatlarında son aylarda görülen düşüşler ile Türkiye’nin başlıca ihracat pazarı olan AB ekonomisinde beklenen toparlanmanın gecikmesinin, cari açıktaki toparlanmayı beklentilerin altına çektiği, bu gelişmeler üzerine 2009 yılı temel büyüklüklerinin aşağı yönlü revize edildiği kaydedildi.
Şu değerlendirmelere yer verildi:
“Ekonomideki daralmanın şiddetinin ikinci çeyrekten itibaren azalacağı ve son çeyrekte pozitif büyüme hızı elde edilebileceği düşünülmektedir. Ekonomi yılın son çeyreğinde büyümeye geçse de toparlanma zayıf ve yavaş olacaktır. Son çeyrekte yüzde 3.7 olarak hesaplanan büyüme hızına rağmen, yılın bütünü için ekonominin yüzde 5.2 küçüleceği tahmin edilmektedir.” (Radikal)