TÜSİAD, Merkel ile Sarkozy'ye yazdı

TÜSİAD, müzakere için öngörülen 3 Ekim'e kadar AB ülkelerine Türkiye'yi anlatacak. Patronlar ilk iş olarak, Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy ve Alman Hıristiyan Demokrat lider Merkel'e mektup yazarak, tavırlarından rahatsızlığını dile getirdi.

ANKARA - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), tam üyelik müzakerelerinin başlaması öngörülen 3 Ekim'e kadar AB ülkelerine Türkiye'nin önemini anlatmak için bir dizi ziyarette bulunacak. TÜSİAD, önce Türkiye'ye AB'de tam üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' öneren Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ile Alman Hıristiyan Demokrat lideri Angela Merkel'e birer mektup göndererek, rahatsızlıklarını dile getirdi. Sarkozy ile Merkel 19 Temmuz'da bir araya gelerek, Türkiye'nin üyeliğine karşı tutumlarını dile getirmişlerdi.
TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi Zafer Yavan, "TÜSİAD olarak Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy'nin değerlendirmelerini yadırgadık. Rahatsızlığımızı, Türkiye'nin ayrıcalıklı ortaklığa yaklaştırılması görüşlerini öğrenince iki lidere de mektup gönderdik" dedi. Yavan'ın verdiği bilgiye göre 3 Ağustos'ta gönderilen mektupta, Türkiye'ye ayrıcalıklı ortaklık modelinin verilmesinin meşru bir temelinin olmadığı, Türkiye'nin hedefinin tam üyelik olduğu, ancak Türkiye'nin müzakere süreci içinde elinden geleni göstererek hızlı büyüyen ve refah düzeyi daha yüksek bir Avrupa oluşacağı ifade edildi. Zafer Yavan, Fransa Başkanı Dominique de Villepin'in Güney Kıbrıs'ı tanımadan müzakerelere başlanmayacağı açıklamalarından rahatsız olduklarını belirterek şöyle devam etti:
Fransa'ya Kıbrıs anlatılacak
"Türkiye'nin tek taraflı deklarasyonda kullandığı ifade, Hollanda Başbakanı, Chirac, Shröder ve İngiltere Başbakanı Blair'in kullandığı ifadelerin aynısı. Yani Türkiye'nin imzaladığı ek protokol, Güney Kıbrıs'ı tanıma anlamına gelmez. Bu ifade liderler tarafından kullanıldı. Ek protokol imzalanarak tüm ön koşulları yerine getirildi. Fransa'nın deklarasyon değerlendirmesi iyi niyetli değil. Fransa Girişimciler Konfederasyonu'yla konuşarak ülke yönetimine Kıbrıs konusunu anlatmak istiyoruz. Ayın sonunda deklarasyonun ele alınacağı toplantıda, yanlış tespitlerinin düzeltilmesini umuyoruz."