TÜSİAD: Orta vadeli bir program bekliyoruz

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, 2010'dan itibaren sürdürülebilir büyümenin önünü açacak programın üretimi teşvik etmesi gerektiğini söyledi

ANKARA - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, yeniden büyümeyi yakalayacak ve sürdürülebilir büyümeyi devem ettirebilecek bir orta vadeli program beklentisi içinde olduklarını söyledi. Merkez Bankası Durmuş Yılmaz, TÜSİAD Başkanı Yalçındağ ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabul yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleşen kabulün ardından bir açıklama yapan Yalçındağ, TÜSİAD’ın Ankara’da yaptığı temaslara ilişkin bilgi verdi.
Orta Vadeli bir ekonomik program beklentisi içinde olduklarını belirten Yalçındağ, söz konusu programın 2010’dan itibaren sürdürülebilir büyümenin önünü açacak, üretimi teşvik edecek bir program olması gerektiğini kaydetti. Yalçındağ, şöyle devam etti:
“Bugünlerde borsa iyi gidiyor olsa bile ekonomik göstergelere bakarken aslında üretime, istihdam rakamlarına bakmak lazım. Öyle bakıldığında tablo hiç iç açıcı değil. İşsizlik rakamları oldukça yüksek. Ekonomik daralma yıl sonu itibariyle 5.2 civarında olacak.
Buna bağlantılı olarak yeniden büyümeyi yakalayacak ve sürdürülebilir büyümeyi devam ettirebilecek bir orta vadeli program şart. Bu programın içinde neler olmalı diye baktığımızda öncelikle borç stoğu belirsizliğinin nasıl ortadan kaldırılacağını, gelir unsurlarının neler olacağını açık şekilde görme ihtiyacı içindeyiz. Bugün geldiğimiz reel faiz uzun süreden beri en azından benim hiç görmediğim bir seviyede. Bu yatırımlar açısından olumlu bir faktör. Bunu kaybetmek istemiyoruz. Dolayısıyla uygulanacak maliye politikalarının buna yardımcı olması lazım.” (Radikal)