TÜSİAD: Türkiye'yi yatırım listesine alın

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye'yi yatırım yapılacak yerler kısa listesine dahil etmenin zamanının geldiğine inandıklarını söyledi.

İSTANBUL - TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye'yi yatırım yapılacak yerler kısa listesine dahil etmenin zamanının geldiğine inandıklarını söyledi. TÜSİAD International, TÜSİAD'ın İsrail'deki muadil kuruluşu olan İsrail Sanayicileri Derneği (MAI) ile İstanbul'da yuvarlak masa toplantısı düzenledi.
İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu'nun işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Sabancı, Türkiye'nin son üç yılda iş ortamının iyileştirilmesi için çok büyük başarılara imza attığını belirtti. Makroekonomideki pozitif gelişmelere işaret eden Sabancı, ancak pozitif resmin işin bittiği anlamına gelmediğini, daha fazla mikroekonomik reformların rekabet avantajı sağlayacağın kaydetti.
Yatırım ortamının iyileştirilmesi için çıkarılan yasal düzenlemeler ve şirket kurma prosedürlerinin basitleştirilmesi hakkında bilgi veren Sabancı, piyasanın iş fırsatları ile dolu olduğunu, Avrupa'ya yönelmenin doğrudan yabancı yatırımları çekmede mıknatıs görevi göreceğini kaydetti.
Türkiye'nin, Türk sanayi ve finans sektörlerinde bulunmayan yatırımcı grubunu da kısa sürede cezbedeceğini dile getiren Sabancı, iş dünyası olarak Türkiye'yi en üst düzey ülkeler arasına sokmak istediklerini belirtti. Sabancı, "Şimdi, Türkiye'yi yatırım yapılacak yerler kısa listesine dahil etmenin zamanı olduğuna inanıyoruz" dedi.
'İş alanlarını görelim'
İsrail Sanayicileri Derneği (MAI) Başkanı Sharaga Brosh da, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Brosh, beraber yaptıkları işin miktarını artırmak ve hangi alanlarda daha fazla işbirliği yapılabileceğini görmek istediklerini kaydetti. İsrail ekonomisinin ana özelliklerinden birinin ihracata dayalı büyüme olduğunu belirten Sharaga Brosh, ihracatlarının yüzde 50'sini yüksek teknoloji ürünlerinin oluşturduğunu bildirdi.
Ülkesinin GSMH'sının geçen yıl 117 milyar dolar olduğunu, sadece endüstriyel ürün ihracatının 1970'deki sıfır düzeyinden, geçen yıl 23 milyar doları aştığını anlatan Sharaga Brosh, ihracatın 11 milyar dolarlık kısmını yüksek teknoloji ürünlerinin oluşturduğunu, pırlanta, hizmet sektörü dahil ihracat toplamlarının ise 50 milyar dolar olduğunu belirtti. Brosh, bu yıl 26 milyar dolarlık ihracat beklediklerini kaydetti.
Yüksek beceriye sahip bir işgücüne sahip olduklarını, 10 bin çalışan başına İsrail'de 135 mühendis düştüğünü, bu sayının ABD'de 70, Japonya'da 65 olduğunu kaydeden Brosh, sivil Ar-Ge'ye yaptıkları yatırımın da GSMH'nin yüzde 4.5'ini oluşturduğunu bildirdi. Brosh, Türkiye ile İsrail ticari ilişkilerine değinirken de, geçen yıl 2 milyar dolarlık toplam ticarette bulunulduğunu söyledi.
Türkiye'den mücevherat, tekstil, ulaştırma ekipmanı başta olmak üzere 1.1 milyar dolarlık ithalat yaptıklarını belirten Brosh, kimyasallar, makine ekipmanı olmak üzere de 800 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını anlattı. Ticaret dengesinde açıkları bulunduğunu, ancak bunu beklediklerini ifade eden Brosh, beş yılda ticaret hacminde 4 milyar dolara ulaşmaya çalışacaklarını ifade etti. İsrail ile Türkiye arasında ticari işbirliğini artırmak için birçok anlaşma bulunduğunu, en önemlilerin serbest ticaret anlaşması, yatırımların korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi olduğunu kaydeden Brosh, daha sonra İsrail'in Türkiye'den beklentilerini açıkladı. İki ülke arasındaki ticarette yüksek teknoloji ürünleri bulunmadığına dikkat çeken Brosh, iki taraflı teknoloji transferi istediklerini, yüksek teknoloji alanında işbirliği için potansiyel bulunduğuna inandıklarını söyledi.