TÜSİAD yönetiminden Barzani'ye iade-i ziyaret

TÜSİAD yönetiminden Barzani'ye iade-i ziyaret
TÜSİAD yönetiminden Barzani'ye iade-i ziyaret

Mesud Barzani, geçen haziran ayında Türkiye ye gelmiş ve İstanbul da TÜSİAD yönetimiyle görüşmüştü. fotoğraf: OKTAY çiLESiZ / aa

İSTANBUL - Bugüne kadar binlerce Türk firmasının iş yaptığı Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan Özerk Bölgesi, “ Türkiye ’nin Patronlar Kulübü” olarak bilinen Türk Sanayici ve İşadamları Derneği ’nin ( TÜSİAD ) de radarına girdi. Kürt açılımı ile birlikte yumuşayan siyasi ilişkilerin ardından ekonomik alandaki işbirliğinin de artırılması için TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyet, 14 Ekim’de Erbil’e gidecek. Ziyaret, aynı zamanda Kürdistan Bölgesel Yönetimin lideri Mesud Barzani ’nin Haziran’da Türkiye’ye gerçekleştirdiği temasları sonrasında bir “iade-i ziyaret” özelliği taşıyor.

Barzani Haziranda gelmişti
Irak ’ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Mesud Barzani ve beraberindeki heyet, Haziran başında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti kapsamında TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti ile biraraya gelmişti. Barzani, görüşmede bölgenin potansiyelini ve yatırımcıya sağladıkları kolaylıkları anlatmış, TÜSİAD üyeleri ise siyasi ve güvenlik konusundaki endişelerini dile getirmişti. Barzani ise buna karşılık, “Bölgemize gelin, güvenliğinizi sağlarız ” demişti. TÜSİAD ’ın stratejik iş geliştirme birimi TÜSİAD International tarafından 14 Ekim ’de düzenlenecek Erbil ziyareti ise, ortak yatırımların masaya yatırılacağı ilk toplantı olacak. Devlet Bakanı Çağlayan ’ın da 10kişilik bir ekiple TÜSİAD heyetine eşlik edeceği ziyarette önemli işbirliği kararlarının alınması bekleniyor.
Çoğunluğunu işadamlarının oluşturduğu 100 kişilik bir ekiple gerçekleştirilecek ziyarette, yatırım fırsatları masaya yatırılacak. Heyet, Kürdistan Özerk Bölgesi bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani, Başbakanı Berham Salih, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Erbil Valisi Nevzad Hadi, Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Aziz, Kuzey Irak ’ta faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri ve ticaret ve yatırım ortamı ile ilgili kurum yetkilileri ile bir araya gelecek. (Radikal)


  ETİKETLER:

  TÜSİAD

  ,

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul