TÜSİAD'a nükteli yanıt

Başbakan Yardımcısı Şener hükümete eleştirilerini kastederek "TÜSİAD'ın da yanlış konuşma hakkı var" dedi. Şener, TÜSİAD Başkanı Sabancı'nın "Nükte mi yaptınız?" demesi üzerine "Evet" yanıtını verdi.

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) hükümete sert eleştirilerde bulunduğu YİK toplantısından sonra ilk kez bir bakanı ağırladı. TÜSİAD'ın düzenlediği konferansa katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eleştirilere esprili bir dille yanıt verdi ve TÜSİAD'ın yanlış konuşma hakkı olduğunu söyledi.
TÜSİAD ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Küresel Trendler, Beklentiler ve Türkiye'nin Büyüme Performansı' başlıklı seminere katılan Şener, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şener, eleştirilerle ilgili soruya, "Türkiye'de şu anda düşünce ve ifade özgürlüğü nedeniyle bir tek kişi bile cezaevinde değil. TÜSİAD'ın da yanlış konuşma hakkı var. Toplantı öncesinde sayın TÜSİAD Başkanı'na 'Eleştirilere yanıt vereceğim' diye espri yaptım. O da ne diyeceğimi sordu. Ben de 'TÜSİAD'ın da yanlış konuşma hakkı var' diyeceğim dedim. Sayın başkan bugün de (dün) reformlarla ilgili eleştirilerini sürdürdü. Sözü edilen reformların önemli bölümü Meclis gündeminde" dedi.
Sabancı'nın yanıtı:
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın, Şener'in bu sözleri üzerine tekrar "Şimdi burada şöyle bir intiba doğdu, TÜSİAD yanlış konuşuyor gibi... Halbuki siz olayı genelleştirdiniz, herkesin ifade özgürlüğü olduğunu, herkesin o görüşe katılıp katılmamasının serbest olduğunu söylediniz. Bunu da bir nükte olarak söylediniz diye anlıyorum. Doğru mu efendim?" demesi üzerine, Bakan Şener "Evet" diye doğruladı.
Hedeflerin revize edilmesi yönündeki bir soruya Şener, "Haziran enflasyonunu bekliyoruz. Enflasyon rakamı ortaya çıktıktan sonra oturur değerlendiririz" yanıtını verdi. Toplantıdaki konuşmasında 2006 büyüme rakamının yüzde 6 civarında olmasını beklediklerini kaydeden Bakan Şener, piyasalardaki gelişmelerin tahmini ne şekilde etkileyeceğini söylemenin zor olduğunu, üçüncü çeyrekteki gelişmeleri görmek gerektiğini vurguladı.
Abdüllatif Şener, reformlara ilişkin soruyu, "Hükümet reformlar, yeniden yapılanma konusunda kararlıdır" diye yanıtladı.
'Üçüncü çeyrek önemli'
Üçüncü çeyrekteki gelişmeleri görmek gerektiğini vurgulayan Şener, Türkiye'nin büyüme performansının olumlu olduğunu kaydetti. Abdüllatif Şener, uluslararası gelişmelerin gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerinde etkileri olduğunu ve bu gelişmeleri de dikkate almak gerektiğini hatırlatarak, küresel bir belirsizlik ortamı olduğunu, buna karşın belirsizliğin eskisi kadar etkili olmadığını ifade etti.
Abdüllatif Şener, benzer tahminlerin 2005 için de yapıldığını, ancak 2005 yılı hedeflerinin tutturulduğunu sözlerine ekledi.
Uluslararası piyasalardaki hareketlenmenin en çok Türkiye'yi etkilediğini belirten Sabancı, Türkiye'yi diğer gelişmekte olan piyasalara oranla daha sorunlu kılan başlıca faktörün, yüksek cari işlemler açığı olduğuna işaret ederek, bunun yanı sıra kamu borcunun hâlâ yüksek olduğunu ve bu borcun çevrilmesi için hâlâ piyasalardan yüksek miktarlarda borçlanmak gerektiğini kaydetti.
'Üst band aşılabilir'
Sabancı, kur artışlarının fiyatlara yapacağı etki dikkate alındığında, yılın ikinci altı ayında negatif fiyat artışı görülmediği durumda yüzde 5 olan enflasyon hedefinin tutturulmasının zor olduğunu ifade etti. Haziran rakamlarının belli olmasıyla, saptanmış olan üst bandın da aşılmasının gündeme geleceğine dikkat çeken Sabancı, şöyle konuştu:
"Bu durumda biliyoruz ki Merkez Bankası'nın enflasyonu yeniden hedefler doğrultusuna çekmesi için, yeni bir önlemler paketinin hazırlanması gerekiyor. Bir başka deyişle, enflasyonun nasıl bir seyir göstereceğinin bilinmediği, ekonomide yeni bazı önlemlerin alınmasının beklendiği bir ortamda belirsizliklerin yoğunlaşmış olduğu açıktır. Türkiye esas olarak, kısa vadede, siyasi istikrarını ve reformlarını sürdürebileceği konusunda piyasaların güvenini sarsmış olduğu için dalgalanmalardan fazla etkilenmiştir."
Sabancı ayrıca, "Gündemi Türkiye'nin kalkınmasıyla ilişkisi olmayan konularla işgal etmemeli, siyasi istikrara zarar verecek tartışmaları tırmandırmamalıyız" önerisinde bulundu.