TÜSİAD'dan çözüm reçetesi

Ekonomik istikrarın ancak kalıcı çözümlerle gerçekleşebileceğini söyleyen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hükümete 10 maddelik bir reçete önerdi.

TRABZON - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, hükümete çıkışını dün Trabzon'da da sürdürdü. Sabancı, günlük çözümlere konsantre olarak reformları ertelemenin, "Türkiye ekonomisini sürekli olarak krizlere açık halde bırakmak anlamına geldiğini" söyledi.
Sabancı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10. Girişim ve İş Dünyası Başkanları Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomideki dalgalanmalara teknik müdahale olanaklarının belli ve sınırlı olduğunu belirterek, "Ancak kalıcı çözüm bu teknik müdahalelerde yatmamaktadır. Günlük çözümlere konsantre olarak reformları ertelemek, Türkiye ekonomisini sürekli olarak krizlere açık halde bırakmak anlamına gelmektedir" dedi.
'Hızlı ve kararlı adımlar atılsın'
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, belli alanlarda hızlı ve kararlı adımlarla yeni politikaların devreye sokulması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi. Lüksemburg'daki Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısı ve Hükümetlerarası Konferans'ın sonuçları itibarıyla müzakerelerde ilk adımların atılmaya başlanmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Ömer Sabancı sözlerine şöyle devam etti:
'İş dünyası göreve hazır'
"Bunu yeni bir hareket noktası olarak kabul ederek tüm dünyaya, Türkiye'nin AB yolunda ilerlemeye kararlı olduğunu göstermek zorundayız. Bu kararlılık sayesinde hem Türkiye'nin bugün önünde yükselen problemler daha kolay çözülecek hem de Türkiye'nin katkılarıyla AB, geleceğin dünyasına dönük, ekonomik ve jeopolitik imkânlarını geliştirecektir.
Önümüzde parlak bir gelecek duruyor. Bu geleceğe giden yolları her türlü engelden arındırmak zorundayız. İş dünyası olarak bu süreçte üzerimize düşen görevleri azami ölçüde yerine getirmek için tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız."İşte kurtuluş önerileri
1 AB müzakere sürecinde yavaşlayan ivmenin yeniden kazanılması, ekonomik konularda uyum sürecinin hızlandırılması, yurtiçi ve yurtdışı iletişim stratejilerinin belirlenmesi.
2 AB Lizbon Stratejisi'ne uyum sağlamak amacıyla işgücü piyasalarına esneklik sağlayıcı ve ürün piyasalarında rekabet şartlarını geliştirici türde mikroekonomik reformları içeren bir program uygulanması.
3 AB uyum paketinin içerisinde yer alan başta Devlet Yatırımlarının Çerçevesi, İzlenmesi ve Denetlenmesi, Mesleki Yeterlilikler Kurumu Kurulması, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kurulması gibi düzenlemelerin bir an önce yasalaşması.
4 2007-2013 yıllarını kapsayan 9. Kalkınma Planı Stratejisi'nin kuvvetli bir siyasi iradeyle uygulamaya konulması.
5 Üretimin, yoğun ithal aramalı kullanan piyasasını değiştirmek ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmek için başta KOBİ'ler olmak üzere tüm sanayiye dönük yeniden yapılanma programının başlatılması.
6 Üretimde girdilerin dünya fiyatlarında temin edilmesi izin vergi vergi benzeri yüklerin azaltılması.
7 Teknoloji ürünlerinin üretiminde performans artışı sağlamak için başta Ar-Ge olmak üzere, tüm alanlarda yeni politikalar uygulanmalı.
8 Hizmet ihracatında Türk şirketlerinin rekabet gücünün artırılması.
9 Bölgesel ve sektörel yatırım önceliklerinin acil olarak belirlenmesi gerekir.
10 Verimlilik artışı ve sanayideki dönüşüm ihtiyacının gerektirdiği insan kaynaklarının sağlanması için yeni istihdam ve eğitim politikalarının devreye sokulması.