TÜSİAD'dan hükümete AB övgüsü

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hükümetin AB konusunda Türkiye'yi başarıyla müzakereleri açma noktasına getirdiğini ve teknik sürecin başarıyla tamamlandığını belirterek, "AB'yle ilgili kaygımız yok" dedi.

ANKARA - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hükümetin AB konusunda Türkiye'yi başarıyla müzakereleri açma noktasına getirdiğini ve teknik sürecin başarıyla tamamlandığını belirterek, "AB'yle ilgili kaygımız yok" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, dün TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç'u Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti. Basına kapalı görüşme sonrası Sabancı ve Koç soruları yanıtladı. Gazetecilerin görüşmenin nasıl bir atmosferde geçtiğine ilişkin sorusuna karşılık Koç, "Fevkalade sıcak bir görüşme olduğunu" ifade etti. Koç, 'Hükümet ve TÜSİAD barıştı diyebilir miyiz?' sorusu üzerine, "Yorumu size bırakıyorum" yanıtını verdi.
Sabancı, YİK toplantısından sonra TÜSİAD'ın Türkiye'de ekonomik ağırlıklı güncel gelişmeler konusunda sürdürdüğü faaliyetlerle mayısın ikinci yarısından beri yurtdışında gerçekleştridiği temaslar olduğunu hatırlattı. Sabancı, "Bu faaliyetler sırasında edindiğimiz izlenimleri, sayın Başbakanımıza sunmak üzere ziyaret ettik. İzlenimlerimizi anlattık, ekonomik konularda görüş alışverişi yaptık" ifadesini kullandı.
Sorular üzerine Sabancı, AB ile ilgili kaygıları bulunmadığını, AB sürecini mevcut hükümetin başarıyla sürdürdüğünü ve Türkiye'yi müzakereleri açma noktasına getirdiğini kaydederek, şöyle devam etti: "Hatta bir başlığın açılıp kapanmasıyla teknik süreç başarılı şekilde devam ediyor. AB konusunda, özellikle yurtiçi ve yurtdışı iletişim üzerinde durduk. Burada ülkemizin stratejiye ihtiyacı olduğunu belirttik. Avrupa ve çeşitli ülkelerin toplumlarında şu anda Türkiye'nin üyeliğine karşı bir menfi yaklaşım var. Bununla ilgili Türkiye'nin iletişim stratejisine ihtiyacı olduğunu belirttik."
Koç da aynı soruyu yanıtlarken, sürecin çok kolay ve problemsiz geçmeyeceğinin başından beri bilindiğini vurguladı. Koç, "Dolayısıyla önümüzde çok uzun zaman var. O bakımdan kararlılıkla, yılmadan, bu yolda yürümemiz lazım. Hakikaten Brüksel'de de ciddi çalışmalar tamamlanmış durumda. Mühim olan, bunu kamuoyuyla paylaşıp içeride ve dışarıda doğru iletişimi sağlamak" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimyle ilgili soru üzerine Sabancı, Cumhurbaşkanlığı makamı ile ilgili konunun gündeme gelmediğini söyledi. Sabancı, "Hem sayın Başbakan'ın hem bizlerin bu konuda kamuoyuna yaptığı açıklamalar var. Bugün de bu konu üzerinde durulmadı" diye konuştu.
'Yeni yapılanma gerekli'
Sabancı, görüşmede dünya piyasalarında bir aydır devam eden ekonomik dalgalanmalar üzerinde durduklarını da belirterek, "Kısa vadeli tedbirlerin önemini hepimiz biliyoruz. Ekonomimizin orta ve uzun vadede yeni yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirttik" karşılığını verdi. 9. Kalkınma Planı stratejisinin başarıyla hazırlanmış strateji olduğuna vurgu yapan Sabancı, "Plan stratejisinin de kuvvetli siyasi iradeyle, hızla uygulamaya konulmasına ilişkin beklentimizi belirttik" dedi.
'Formül olsa söylerdik'
Koç ise AB sürecinde Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin formüllerinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya karşılık, "Bir formülümüz olsa, şimdiye kadar söylerdik ama bu herhalde müzakerelerle çözülür. İnanıyorum ki ortak noktada önünde sonunda buluşulacak. Bu tabii ki biraz da yıldırma politikası. Güney Kıbrıs'ın şu şekilde birliğe davet edilmesi, baştan büyük hataydı. Onu da AB maalesef yaptı. Şimdi elleri daha kuvvetli. Ama bence, iki garantör ülke Türkiye ve Yunanistan ile Kuzey ve Güney Kıbrıs'ın oturup bunu çözmesi en doğru yol olur." AB iletişim stratejisi konusunda Başbakan Erdoğan'ın ne düşündüğüne ilişkin soru üzerine Sabancı ise Başbakan'ın bu soruyu not ettiğini belirtip, "Beklentimiz, hükümetin de zaman içinde böyle bir aksiyona geçeceği yolundadır" yanıtını verdi.