TÜSİAD'dan lobi için atak

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, "Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeline çok güvendiklerini", "iyi bir organizasyon ve koordinasyon ile Türkiye-AB müzakere sürecinin daha az sancılı geçeceğine inandıklarını" söyledi.

BRÜKSEL - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, "Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeline çok güvendiklerini", "iyi bir organizasyon ve koordinasyon ile Türkiye-AB müzakere sürecinin daha az sancılı geçeceğine inandıklarını" söyledi.
Çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere Brüksel'de bulunan Sabancı, TÜSİAD'ın senelerdir Brüksel'de lobi faaliyetlerini ve Türkiye'yi tanıtma ve anlatma çabalarını sürdürdüğünü belirtti. Brüksel'de, Türkiye'nin ve kendisinin başkanlığında gerçekleşen Akdeniz Sanayicileri Konfederasyonları Birliği (UMCE) toplantısında, AB'nin Lizbon ve Barcelona stratejisine uygun olarak, Akdeniz sanayicileri ve işverenleri olarak bir strateji belirlendiğini kaydeden Sabancı, Avrupa özel sektörünü temsil eden kuruluş olan Avrupa Sanayici ve İşadamları Birliği (UNICE) toplantısında bu stratejiyi açıklayacağını duyurdu. Sabancı, Türkiye-AB ilişkilerinin son durumunu olumlu değerlendirdiğini belirterek özetle şöyle konuştu:
"İşlerin çok başındayız. Zaman ilerledikçe, daha iyi organize olarak, sivil toplum örgütlerini de bu sürecin içerisinde etkin bir şekilde kullanarak, AB ile bu müzakere ve oyun sürecinde etkin çalışmalar yapacağız. Sonuca inanıyorum. Uyum sürecinde yapılması ve uygulamaya geçirilmesi gereken birçok reform var." TÜSİAD'ın bu çalışmaları çerçevesinde, önümüzdeki hafta Paris'e bir heyet olarak gideceklerini, Fransız iş dünyasının temsilcileri yanı sıra Fransa Başbakanı Dominique de Villepin ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile de görüşeceklerini bildiren Sabancı, "Türkiye'nin gerçeklerini, AB'ye katabileceklerini herkese anlatmak istiyoruz" dedi.