TÜSİAD'ın Barzani ziyaretine sürpriz erteleme

TÜSİAD'ın Barzani ziyaretine sürpriz erteleme
TÜSİAD'ın Barzani ziyaretine sürpriz erteleme

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, dün İstanbul da gemi sanayii ile ilgili katıldığı toplantıda ziyaretin ertelenmesi ile ilgili bir açıklama yapmadı. FOTOĞRAF: METİN PALA / AA

Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

İSTANBUL - TÜSİAD ’ın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Kürdistan Özerk Bölgesi’nin başkenti Erbil’e 14 Ekim’de gerçekleştireceği ziyaret, son anda ertelendi. İşadamları vize işlemlerini yaptırırken aldıkları  “erteleme” haberi ile şaşkına döndü. Erteleme gerekçesi olarak Barzani’nin “program değişikliği ”ni gösterdiği belirtilirken, işadamları kendilerini ısrarla bölgeye davet eden Barzani ’nin son dakikada programını değiştirmesine anlam veremedi. Kulislerde Kerkük’te yaklaşan nüfus sayımı dolayısıyla bölgede yaşanan gerginliklerin Barzani’nin programını değiştirmesinde etkili olduğu konuşuluyor. 

Barzani davet etmişti
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), hükümetin Kürt açılımı ile birlikte Iraklı Kürtlerle yumuşayan siyasi ilişkilerin ekonomik alanda da avantaja çevrilmesi için yaklaşık 1 ay önce Erbil’e gitme kararı almıştı. Erbil gezisi, Barzani’nin Haziran’da Türkiye ’ye gerçekleştirdiği temasları sonrasında bir  “iade-i ziyaret” özelliği taşıyordu. Barzani Türkiye temasları kapsamında görüştüğü TÜSİAD Başkanı Boyner ’den bölgeye gelip yatırım fırsatlarını değerlendirmesini istemişti. 

Erteleme nedeni Kerkük mü?
Kürt tarafından TÜSİAD’a yapılan resmi açıklamada, Barzani’nin o tarihlerde Avrupa’da gerçekleştireceği temasların uzaması sebebi ile ziyaretin ertelendiği belirtildi. Ancak diplomasi kulislerinde, ziyaretin ertelenmesinin arkasında bölgenin en sorunlu kentlerinden biri olan Kerkük’te 2009 yılında yapılmayan ve 24 Ekim 2010 tarihine ertelenen nüfus sayımına ilişkin Türkmen Cephesi ve Kürt tarafı arasındaki gerilimin yattığı konuşuluyor.


  ETİKETLER:

  TÜSİAD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul