'TÜSİAD'ın sözlerini olumsuz anlamayalım'

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, katıldığı Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, katıldığı Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. TÜSİAD'ın dört gün önceki hükümete yönelik sert açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Abdüllatif Şener, ekonomik aktörlerin hiçbir beyanı, hiçbir açıklamayı olumsuz olarak algılamaması, ülkede olumlu gelişmelerin ortaya çıkabilmesi için söylenmiş veya ifade edilmiş sözler olarak değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
Abdüllatif Şener, "Dolayısıyla neyin, ne zaman, kim tarafından söylendiğinden öte, bu nasıl algılanıyor önemlidir. Ben Türkiye'de insanların, bireylerin kurumların, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini ve değerlendirmelerini rahat olarak ifade edebilmelerini ve bu rahat ifadelerinin de çok rahat bir şekilde algılanmasını beklerim, temenni ederim" dedi.
'Henüz hedefin içindeyiz'
Enflasyonda mayıs ayında beklenenin üzerinde artan enflasyon rakamlarının 'yüzde 5'lik yıllık hedefin düzeltilmesi' ihtiyacı olup olmadığıyla ilgili olarak 'Matematiksel olarak henüz hedefin içindeyiz' değerlendirmesini yaptı. Hükümetin 3.5 yıldır temel politikalardan taviz vermeden yoluna devam ettiğini, izlenen politikaların odağında istikrar ve güven olduğunu söyledi. Enflasyondaki artışın petrolden kaynaklandığını söyleyen Şener, bu etkilerin kontrol edilebilir özellikte olduğunu vurguladı.
Şener, 50'den fazla işçi çalıştıran işletmeler üzerindeki ek istihdam yükünün azaltılmasıyla ilgili talebi Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda değerlendirebileceklerini söyledi.
Şener, kurumlar vergisi, konut finansmanı ve kredi borçlarının finansmanına ilişkin yasa tasarılarının Meclis tatile girmeden, 1 Temmuz'a kadar yasalaştırılacağını söyledi.
Ceylan-aslan hikâyesi
Şener, son dönemde yaratılan gerginlikler nedeniyle AKP iktidarının özeleştiri yapıp yapmayacağı ve alınması gereken tedbirlerle ilgili soru
üzerine, Amerikan otomotiv şirketinde, aslanın aç kalmamak ve ceylanın da ölmemek için daha hızlı koşması gerektiğine vurgu yapan ve panosu yapılan bir yazıya atıfta bulunarak, "Her sabah kalktığımızda daha hızlı koşmamız gerekir" dedi.
Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ekonomide bazı dengeleri gözden geçirme ihyitacı doğurduğunu belirten ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise, kurların dış kredi borcu olan reel sektör için risk yarattığını söyledi.
Şener'e ASO'dan rapor
ASO Şener'e Anadolu Yaklaşımı ile ilgili yasa tasarısına ilişkin önerileri içeren bir rapor sundu. Raporda, bugün sadece bir kamu bankasının portföyünde kredi sorunu yaşayan 26 bin KOBİ bulunduğu ve sorunlu kredilerin 700-800 milyon YTL olduğu belirtildi.