TUSKON: 40 bin yeni ihracatçı lazım

BRÜKSEL - Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye’de sermayenin el değiştirdiği iddialarına katılmadığını belirterek Cumhuriyet’in 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan 40 bin yeni ihracatçıyı yetiştirme çabası içinde olduklarını söyledi.
Türkiye’nin mevcut 50 bin civarındaki ihracatçısına 40 bin yeni ihracatçının katılması gerektiğini belirten Meral, “TUSKON bu ihracatçıları bulmaya ve yetiştirmeye aday ve bu konuda çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Meral, AB temaslarında, Türkiye’deki anayasa referandumunun Brüksel’de çok olumlu yankılandığını fark ettiklerini anlatarak, Türkiye ekonomisinin ilk yarıda yüzde 11 büyümesinin de AB yetkililerini etkilediğini söyledi.
Meral, “Bir anda Avrupa’daki bütün mercekler Türkiye üzerine dönmüş durumda. Bir parti başkanıyla yaptığımız görüşmede ‘Biz Avrupa’da çift haneli büyümeleri rüyamızda bile göremiyoruz, siz nasıl gerçekleştiriyorsunuz?’ dedi. Avrupa’da işsizlik artmaya devam ediyor. Türkiye’de ise yüzde 16’lardan yüzde 10 buçuklara kadar düştü. Bu gözden kaçmıyor. Öyle zannediyorum ki ekonomik krizle birlikte Avrupa’daki Türkiye karşıtlığı da eriyecek” tespitinde bulundu.
Meral, “Avrupalılar Türkiye’yi yeniden keşfediyor. Bu kriz önemli bir fırsat oldu. Avrupa’nın üzerinde kara bulutlar halen dolaşıyor. Karamsarlıklar bitmemiş. Acaba ikinci bir kriz dalgası gelir mi diye çok tedirginler ve içinde bulundukları ağır borç yükünden nasıl kurtulacaklarını düşünüyorlar. Türkiye bu noktada da sağlam görünüyor” dedi. (aa)