Tuttuğu altın sattığı altın

Milliyet gazetesi ile Ernst & Young Türkiye'nin Yılın Girişimcisi Ödülü, Goldaş'ın yöneticisi Sedat Yalınkaya'nın. 1993'te kurulan Goldaş, altın ithalatının yarısını yaparken, 40 ülkeye de mal satıyor.

İSTANBUL - Kuyum sektöründeki açığı görerek 1993'te işe başlayan Goldaş Yönetim Kurulu Başkanvekili Sedat Yalınkaya, bugün Türkiye altın ithalatının yarısını gerçekleştiren ve 5 kıtada 40 ülkeye ihracat yapan bir şirket yarattı. Mali danışmanlık şirketi Ernst & Young Türkiye ve Milliyet gazetesinin işbirliğiyle düzenlenen 'World Entrepreneur Of The Year' (Dünyada Yılın Girişimcisi) yarışmasının Türkiye ayağının birincisi Goldaş Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Sedat Yalınkaya oldu.
Yalınkaya, haziranda Monte Carlo'da düzenlenecek Yılın Girişimcisi dünya finalinde Türkiye'yi temsil edecek. Aslen Denizli Babadağlı olan Yalınkaya ailesi, önce tekstil işiyle uğraştı. Sedat Yalınkaya, 1980'li yıllarda tekstilde dışa açıldıklarını ancak kuyum sektöründe dışa açılımın olmadığını gördü. Bunun üzerine 1993'te Goldaş'ı kurduklarını söyleyen Sedat Yalınkaya, "Önce Türkiye daha sonra dünya genelinde hedeflerimizi oluşturduk" dedi. Yalınkaya, Goldaş'ı bir dünya markası haline getirmek istediklerini ifade ederek, "Yurtdışında borsalara kote olmak da, sokakta, mağazalarda tabelalarımızın olması da yurtdışında açılmanın bir parçası. Daha da yaygınlaşmayı hedefliyoruz. Bugün 5 kıtada 40 ülkeye ihracat yapar hale geldik" diye konuştu.
İMKB'ye kote, Türkiye'nin ilk ve tek halka açık mücevherat firması olan Goldaş, ABD sermaye piyasalarında işlem görmek üzere ADR ihraç izni aldı. Hisseleri Berlin, Bremen ve Frankfurt borsalarına kote durumda olan firma kısa süre önce Tokyo altın borsasına da kote oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında 32 mağazası olan Goldaş'ın Rusya'da 11 Çin'de ise 3 mağazası var. Kısa süre içinde Çin'de dördüncü mağazalarını açacaklarını anlatan Yalınkaya, "Yıl sonuna kadar 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Krizde Türkiye'deki yatırımlarına ara veren Goldaş önce Rusya, Almanya ve ardından Dubai'ye açıldı.
Gözünü Çin'e çevirdi
Şimdiki hedeflerinin Çin olduğunu anlatan Yalınkaya, "Çin'de 20 şehirde olacağız. Bu ülke fırsat" diye konuştu. 2005'te 3.3 milyar dolar ciro yapan Goldaş, Türkiye'nin altın ithalatının yüzde 50'sini, gümüş ithalatının ise yüzde 75'ini gerçekleştiriyor. 2006'da yüzde 15 büyüme öngördüklerini belirten Yalınkaya'ya göre, birinci olmalarında bilinirlikleri ve finansal imkânları etkili oldu. Öte yandan yarışmanın geçen yılki birincisi Alara Tarım, bu yıl dünyanın en büyük kiraz ihracatçısı oldu.
Hanzade Doğan: Girişimcilik içimizde var
Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Türk toplumunda varolan değerlerin başında girişimciliğin geldiğini söyledi. Bugün refah seviyesi en yüksek olan ülkenin Amerika olduğunu belirten Hanzade Doğan, "ABD'nin refah seviyesini buralara çıkarmasının merkezinde de aslında Amerikan rüyası yatıyor. Girimcilik ruhu yatıyor" dedi.
Son 300-400 yıldır ekonomi biliminin, refah seviyesini nasıl yükseltiriz sorusuna cevap aradığını belirten Doğan şunları söyledi: "Bundan 300 yıl önce Adam Smith, bir ülkenin en yüksek refah seviyesine çıkmasının barış, kolay bir vergi sistemi, toleranslı bürokrasi ve sağlam bir adli sistemle mümkün olacağını söylemişti. Bu üçünü yerini getirdiğinizde gerisi zaten doğal akışında gelecektir demişti. Soruların cevabını Smith 300 yıl önce vermiş. Bugüne baktığımızda bu üç kriteri ABD yerine getiriyor."
Doğan şöyle devam etti.
"Yüzyılın en büyük girişimcisi kimdir diye sorarsanız Microsoft diyebilirsiniz, Google, Starbucks diyebilirsiniz. Bunların hepsinin ABD'den çıkması tesadüf değil. ABD bunları yaparken, biz de 3 Ekim'den sonra rotamızı AB'ye endeksledik, o yolda ilerliyoruz. AB'ye gireceğimize inanıyorum. Bu arada avrupa girişimciliği geliştirmenin şart olduğunu anladı ve eğitim sistemlerini değiştirmeye başladı."
40 bin işyeri açıldı
Türkiye'nin bir taraftan AB kriterlerini yerine getirebilmek için çalışırken, bir taraftan varolan değerleri öne çıkarıp üstüne gitmesi gerektiğini söyleyen Doğan, "Bizde varolan değerler aslında girişimcilik. Geçen yıl Türkiye'de 40 bine yakın işyeri açılmış. Demek ki toplumda böyle istek var. Her insanın içinde yaratıcılık vardır. Önemli olan bunu dışarı çıkarabilecek sistemi kurmaktır" dedi. Hanzade Doğan, Türkiye'de girişimciliğin çok özendirilmediğini, bu durumun Türk toplumunda da alkışlanacak bir iş gibi gözükmediğini vurguladı.
Öte yandan bu yıl dünya jürisine, Ernst&Young Türkiye Yılın Girişimcisi Yarışması Jüri Başkanı Hanzade Doğan'ın davet edildiği de açıklandı.