Tuttuğun altın olsun

Tuttuğun altın olsun
Tuttuğun altın olsun
Bırakın 'yastık altında' saklamayı, artık dokunduğumuz her şey altın. Çaylar altın çaydanlıkta demleniyor, kapılar altın anahtar ile açılıyor. Bitmedi... Güller ve purolar bile artık altın kaplama.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Efsaneye göre şarap tanrısı Dionisos, Frigya Kralı’nın konukseverliği üzerine bir dilek dilemesini ister... Midas da dokunduğu her şeyin altına dönüşmesini diler...
Efsanelere konu olan, tarih boyunca uğruna savaşlar yapılan zenginlik göstergesi altına olan tutku, öyle bir hale geldi ki tabak çanaktan çeşmelere hatta güllere kadar ‘Midas’ gibi dokunduğumuz her şeyi altına dönüştürmeye başladık.
Altın kaplama modası ile geçen hafta gittiğim Doğubank’ta tanıştım. Elektronik cihaz alacakların uğramadan karar vermediği Doğubank’ta boy boy ‘Cep telefonlarınız altın kaplanır’ ilanları var.
‘Nedir bu altın kaplama’ diye biraz araştırınca karşıma çıkan tablo oldukça ilginç...
Kriz Türkiye ’yi gerçekten teğet geçmiş. Hükümet yetkilileri her fırsatta dile getirse de teğet geçtiğine Türkiye’yi saran altın kaplama modasını görünce ben de inandım! Bankalar, çeşitli kampanyalarla altını yastık altından çıkarmaya çalısa dursun, artık taharet muslukları bile altın kaplama olan evlerimiz var. 

Motosiklet de altından 
Altın kaplama modasının dünyadaki öncüsü İngiliz Goldgenie’nin Türkiye temsilcisi Goldmystic, yaklaşık 1.5 yıl önce kurulmuş. Türkiye’de bu alandaki boşluğu görerek böyle bir yatırıma karar veren firmanın sahibi Alp Gülesen’in verdiği bilgiler oldukça çarpıcı...
Gülesen, 1.5 senedir 100’ün üzerinde evin banyosunu, bir motosikleti altın kapladıklarını anlatıyor. Yüzlerce de cep telefonu, hamam tası, çaydanlık, kolye, anahtar, Ipad, çatal-bıçak kapladıklarını açıklıyor. 

Uyarılara dikkat 
Gülesen’in verdiği bilgiye göre en popüler ise şu anda altın kaplama iPhone, iPad gibi cihazlar. Hatta bu cihazlar sadece altın kaplamayla da sınırlı kalmıyor. Altın üstüne Swarovski taşlar da kaplatılıyor.
Doğubank esnafından Pınar Elektronik de altın kaplama yapanlardan. Özellikle cep telefonu kaplamalarının talep gördüğünü belirten Pınar Elektronik yetkilileri, araba ve ev anahtarları için de sipariş aldıklarını söylüyor. Cep telefonunun altın kaplamaya dönüşmesinin 45 dakika sürdüğünü belirten yetkililer üzerine basa basa işlemi telefonu parçalamadan yaptıklarını anlatıyor. Bu işi yapan birkaç merkez daha aynı noktaya parmak basıyor ve altın kaplama yaptıracaklara bu püf noktasına mutlaka dikkat etmelerini öneriyor. Bir püf noktası daha altının kaç ayar olduğu... Çünkü makbulü 24 ayar olması.

Cebini 30 bin TL’ye altın ve pırlanta kaplatan var
Gelelim en çok talep gören cep telefonu kaplamasına... Örneğin iPhone’unun arka kapağını altın, çerçevesini ise Swarovski kaplamak isteyenlerin 3 bin 600 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Sadece çerçevesi altın kaplama ise 425 liraya yapılıyor. Goldmystic’in sahibi Alp Gülesen, bu konuda oldukça cömert müşterilerinin olduğunu belirtiyor. Gülesen, “Bir müşterimizden gelen talep üzerine cep telefonunu altın ve pırlanta ile kapladık. Maliyeti 30 bin lira oldu” diyor. Victoria Beckham da 35 bin euroluk altın ve pırlanta kaplama telefon kullanıyor.

2 bin TL’ye altın banyo
Şirketler öyle bir teknoloji kullanıyor ki eve servis bile yapılıyor. Eve gelen ekip banyoyu 1.5 saatte ‘altın’ gibi yapıyor. Maliyeti ise şöyle: Bir musluk aşağı yukarı 150 liraya mal oluyor. Banyonun tamasmı ise yine yaklaşık 1.5-2 bin TL’ye geliyor. Banyo tamam, hamam tasları da altın olsun diyorsanız onun için de 350 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Eğer “Bu da yetmez, içine taş da isterim” derseniz fiyat 1.100 liraya çıkıyor.

Altın kaplama çaydanlık 600 lira
‘Mutfak eşyam altından’ havası atmak isteyenler ise özellikle çatal-kaşık takımlarını ve çaydanlıklarını altın kaplatıyor. Burada fiyat ürünün yüzeyinin büyüklüğüne göre değişiyor. Örneğin orta boy bir çaydanlığı ele alalım. Çaydanlık da şirketten olmak üzere altın kaplama yapılmasının maliyeti 500-600 lirayı buluyor.

Erkeklerin tercihi kırmızı altın
Tıpkı kuyumcudan takı alır gibi altın kaplamanın da sarı, kırmızı ve beyaz seçenekleri var. Erkeklerin cep telefonu ve iPad kaplamasında kırmızı altını tercih ettiği belirtiliyor.

Bildiğimiz kadarıyla henüz altın kaplama bir otomobilimiz yok. Ama dünyada altın kaplama Ferrari, Aston Martin, Mercedes‘ler yollarda. Türkiye’nin ise çok yakında altın kaplama motosikleti olacak. Motosiklet şu anda Bursa’da yapım aşamasında.


NEREYE GİTMELİ
Foça’da bir ’Yeryüzü Pazarı’ 
İzmir Foça’da yerel üreticilerin kurduğu ve doğal ürünlerin satıldığı pazar, uluslararası Slow Food hareketi tarafından ’Yeryüzü Pazarı’ ilan edildi. Pazar günleri kurulan ‘Foça Yeryüzü Pazarı’ dünyadaki 28’inci pazar olma özelliğini taşıyor. Doğal ürünlerin yanı sıra bölgeye özgü lezzetlerin de satıldığı pazara yolu düşen mutlaka uğramalı.


EN SON NE ALDI
Gardırobuna ipek gömlek ekledi 

Sivaslı Cidy lakabıyla tanınan ünlü model Tülin Şahin, alışveriş konusunda da uzman bir isim. Aynı zamanda stil danışmanlığı da yapan Şahin, en son ipek bir fular ve gömlek satın aldığını söylüyor. Yüksek rakamlara alışveriş yapmayı sevmeyen Şahin’in, alışverişe çıktığında ‘mutlaka uğrarım’ dediği yer ise dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu Bağdat Caddesi.

bigPara.com