Tütün kurulu kendini imha etti

Haber: ERDAL SAĞLAM / Arşivi

ANALİZ - Bakanlar Kurulu’nun kararı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) çalışmaları göz önünde tutulduğunda, aslında bir süredir beklenen bir karardı. Bir başka deyişle kurulun çalışmaları başarısızdı, dolayısıyla biraz da kendini imha etmiş sayılabilir.
Lağvedilmede bir çok unsur etkili ilk olarak tütün ve alkollü içki piyasasının önemini söylemek mümkün. Yani bankacılık, sermaye piyasası gibi uluslararası entegrasyona bağlı, bu nedenle yabancı sermayenin de gelebilmesi için, siyasetten ayrı bağımsız bir otoriteye, bu sektörde fazla ihtiyaç olmadığı ortaya çıktı.
Ancak kuruluşu biraz geciktiği için, bağımsız kurumlardan kategorik olarak haz etmeyen bu hükümet , kendi iktidarına kadar kurumsallaşamamış bu kurulu baştan çalıştırmama imkanına kavuştu. Hükümet atadığı isimlerle de, zaten güçlü bir kurul oluşturmama niyetini ortaya koydu. Atanan kişilerin vasıflarına da bağlı olarak “bağımsızlık” sözde kaldı. Kurulun hemen her kararında siyasetin dediği oldu.
Sektördeki özel sermaye de kurula çok arka çıkmadı, Hükümetin sürekli karışmasına ses çıkarmadı.
Bağımsız kurumların kurumsallaşması, benimsenmesi ve dolayısıyla siyasiler tarafından kolayca harcanmaması için, kendine duyulan ihtiyacı anlatacağı, aldığı kararların uzun vadeli toplum çıkarına olduğunu göstereceği sağlıklı bir iletişim politikasına ihtiyaçları vardır. Kurul, biraz da görevdeki kişilerin yetersizliği nedeniyle, böyle bir çabanın içinde de olmadı.
Dolayısıyla halk nezdinde “gereksiz” algısı yaratılan bir kurul oldu, arkasında özel sektör desteği de kalmayınca, hükümet tarafından kolayca lağvedildi.
Varlığını kanıtlayamadığı için yokluğu da pek aranmayacak...

bigPara.com