Tütünde vergi artışına AB mazereti

Türkiye'deki vergi yükünün AB'nin gerisinde kaldığını savunan Maliye sigaradan alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) oran ve tutarlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

ANKARA - Türkiye'deki vergi yükünün AB'nin gerisinde kaldığını savunan Maliye sigaradan alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) oran ve tutarlarına zam yapmaya hazırlanıyor. Bu amaçla başlatılan çalışmada, öncelikle sigaradaki asgari maktu verginin yeniden düzenlenmesi benimsendi.
2007'de devreye girmesi planlanan sistemde tek tip asgari maktu vergileme son bulacak. Halen paket başına 1.20 YTL olan asgari maktu verginin, satış bedeli düşük sigaralarda yüzde 70, yüksek sigaralarda yüzde 50'lik vergi yükü oluşturduğuna dikkati çeken yetkililer, yeni vergi rejimiyle bu eşitsizliğe son vereceklerini belirtiyor.
Fiyata göre vergi artışı
Yeni sistemde, ÖTV'deki asgari maktu tutarlar, satış fiyatına bağlı olarak değişecek. Bu amaçla Türkiye'de satılan sigaralar, satış bedellerine göre kategorilere ayrılacak. Fiyat arttıkça, maktu vergi de artacak. Böylece, sigaradaki asgari maktu vergi yükü eşit hale getirilecek.
Aynı şekilde tütün ve tütün mamullerinden alınan yüzde 58'lik nispi özel tüketim vergisine de zam gelecek. Bu şekilde yeni yılda sigara üreticileri ve ithalatçılar, nispi ve maktu olarak daha fazla ÖTV öderken, yapılan artışlar zam olarak vatandaşa yansıtılacak.
Aynı maliye yetkilisi, turizm sektöründe beklenen yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi konusunun da, 2007'de değerlendirileceğini sözlerine ekledi.