Tuvalet kâğıdına ağaç yetiştiremediler

Dünyanın en çok tuvalet kâğıdı tüketen ülkesi Çin'de bu alanda sürekli artan talep, ana hammadde olan kâğıt hamuru fiyatının yükselmesinde etkili oluyor.

ŞANGHAY - Dünyanın en çok tuvalet kâğıdı tüketen ülkesi Çin'de bu alanda sürekli artan talep, ana hammadde olan kâğıt hamuru fiyatının yükselmesinde etkili oluyor.
China Daily gazetesinin haberine göre, uluslararası standartların yüzde 30 olmasını öngördüğü ormanların ülke topraklarına oranı, Çin'de yüzde 18 seviyesinde. Bu durumda kâğıt üretimi için hammaddeyi daha çok ithalat yoluyla karşılayan ülkenin en çok ithal ettiği üç madde arasında ham petrol, çelik ve kâğıt hamuru bulunuyor. Çin'de kâğıt tüketiminin artmasını, 'sosyal kalkınmanın ve sanayinin güçlenmesini yansıtması açısından olumlu' olarak değerlendiren Şanghay Kâğıt Sanayicileri Birliği Başkan Yardımcısı Wang Yueqin, bunun sonucu olarak ağaç tüketiminin artmasını ise 'endişe verici' buluyor.
Çin'in geçen yıl tükettiği 8.2 milyon ton kâğıt hamurunun 6.03 milyon tonunu ithal ettiği, bunun önemli kısmının tuvalet kâğıdı üretiminde kullanıldığı belirtildi.