Tüzmen: Ceyda Erem ile ilişkim yok

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, fuar organizasyonu yapan CNR şirketine İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nde çıkar sağlayacak şekilde özel uygulama yapıldığı ve...

ANKARA - Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, fuar organizasyonu yapan CNR şirketine İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nde çıkar sağlayacak şekilde özel uygulama yapıldığı ve bu şirketin sahibi Ceyda Erem ile özel ilişkisi olduğu haberlerini yalanladı. Tüzmen, eşinin kendisini Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine hanıma şikâyet ettiği ve Emine hanımın bu nedenle kendisine ters davrandığı haberlerinin de doğru olmadığını söyledi. Tüzmen'in dün Meclis'te bir grup gazetecinin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:
Emin Çölaşan, Hürriyet'teki yazısında resmi Paris seyahatinizin faturasını CNR'ın ödediğini yazdı ve diğer fuar şirketleri için de durumun aynı olup olmadığını sordu. Onlar da faturalarınızı ödüyor mu?
Her fuar organizasyonunun davetine katılıyorum. CNR, TOBB, TİM gibi her fuar organizasyonu çağırınca gidiyorum. Bu gezilerde benim ve heyetimin masraflarını da onlar karşılıyor. Ama bu hep böyle olmuş. Benden önceki bakanlar için de böyle olmuş, bugüne özgü bir şey değil.
Harcırah alıyor musunuz?
O ayrı bir konu. Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyip belgeleriyle açıklayacağım.
Bu seyahatlerde lobi yaptığınız da söyleniyor.
Evet. Mesela Paris seyahatinde savunma şirketlerine Türkiye'deki fuara katılmaları için lobi yapıyordum. Bunu Türkiye için yaptım.
CNR'a arazi satışında avantaj sağladığınız öne sürülüyor.
İlgisi yok. Bunlar yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor. 20 yıl sonra alt yapısı ve üstyapısıyla birlikte devredileek. Bazı serbest bölgelerde arazi bedavaya verilirken biz üstüne de para almışız.
İstanbul Atatürk havalimanı yakınındaki araziden söz ediyorsunuz değil mi?
Evet. Orada arazinin metrekaresi iki dolarken, beş dolar almışız.
Bu konuları Başbakan Tayyip Erdoğan ile konuştunuz mu? Ona da açıkladınız mı?
Biz Başbakan ile her konuyu konuşuruz. En son seyahatte üç gün beraberdik. Bali'de D-8 zirvesinde inanılmaz mücadele verdik, genel sekreterlik için. Türkiye adına iki önemli imza attım. Ama kimse bunları yazmıyor. 16-17 saat yolculuk yaptık, ülkenin pek çok meselesini konuştuk.
Bu konuyu konuştunuz mu?
Hayır. Ne ben konuştum, ne de sayın Başbakan açtı. Ama bakın bu arada başka dedikodular da çıktı. Emine hanımın benim elimi sıkmadığı yazıldı. Yalan. Emine hanım, hanımefendi bir hanımdır. Sonra, eşimin ona şikâyete gittiği yazıldı. Bu da yalan. Daha önce ortaya atılan iddialarda, Irak olayında haklılığımız ortaya çıktı, şimdi de ortaya bu çıkarıldı.
Başbakan hakkınızda neden soruşturma izni verdi?
Onu, sayın Başbakan'a sorun.
İma yollu da olsa, CNR'ın sahibi (Ceyda Erem) ile aranızda bir aşk ilişkisinin olduğu söyleniyor. Var mı?
Olmadı. Olamaz da.
'Eşi Emine hanıma çıktı'
Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, dünkü köşe yazısında Tüzmen ve Erem'in dostluğuna da değinip şunları yazmıştı:
"Özel hayatınız kimseyi ilgilendirmez. Nitekim o 'bel altı vuruş' yapmakla suçladığınız gazeteler somut bilgilere rağmen özel hayatınızla ilgili tek haber yapmadılar. Eşinizin Emine Erdoğan'a kadar çıkıp gözyaşları içinde yardım istediğini bilmelerine rağmen sustular. Emine Hanım'ın konuyu sizinle dostluğu olan iş dünyası temsilcilerinin eşlerine taşıdığını öğrenmelerine rağmen yine de sessiz kalmayı tercih ettiler."