Tüzmen: Doğru olan herkesin arkasındayım

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, son dönemde kendisine ilişkin iddiaların artarak basında yer almasının 'planlı ve hesaplı bir saldırı' olduğunu savundu.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, son dönemde kendisine ilişkin iddiaların artarak basında yer almasının 'planlı ve hesaplı bir saldırı' olduğunu savundu. Tüzmen, dün yazılı bir açıklama yaparak, CNR Uluslararası Fuarcılık'ı kayırdığı iddialarını yanıtladı. Son günlerde her gün yeni bir iftira ile karşı karşıya kaldığını savunan Tüzmen, bu saldırıların kendisini doğru bildiği yoldan ayıramayacağını kaydetti. Tüzmen, bugüne kadar sektörde hizmet eden her firmanın, herkesin arkasında durduğunu, elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştığını ifade etti.
Tüzmen, CNR Fuarcılık'a Atatürk Hava Limanı Serbest Bölgesi'nde yapılan kiralamayla ilgili DTM'nin tüm işlemlerinin yasa ve diğer mevzuata uygun olduğunu savundu. Tüzmen, ilgili mevzuatı okuyan herkesin bunu bileceğini, ayrıca konunun getirilen vergiler nedeniyle serbest bölgelerde iş yapma başvurularının neredeyse sıfıra indiği döneme rastlamasının da komik olduğunu anlattı. Tüzmen, "Atatürk Hava Limanı Serbest Bölgesindeki uygulama da aynı yöntemle yapılmıştır. Uygulanan fiyatlar da herkese eşit ve açıktır. Yapılan kiralamadan önce başka firmaların talepte bulunduğu bilgisi gerçek dışıdır. Serbest bölgelerde fiyatlar belli olduğu için ilk talep eden ve başvurusu uygun görülerek yükümlülüklerini yerine getiren firma ile sözleşme yapılmaktadır" dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen şunları kaydetti:
"Benim için önemli olan ülkemin kazanması. Doğru olan her şeyin arkasında dururum. Mesnetsiz iddialardan korkmam. Yaptığım her işi kapalı kapılar arkasında değil herkesin ortasında yaparım. Bu nedenle, bir takım çevrelerin özel işlerine, rant kavgalarına adımı karıştırmaları son derece çirkin. Herkes işini yapsın."
'Siz benden daha iyi biliyorsunuz'
Bu arada, D-8 zirvesi için Başbakan Tayyip Erdoğan'la birlikte Endonezya'nın Bali Adası'nda bulunan Devlet Bakanı Tüzmen, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, "Siz neyin ne olduğunu benden daha iyi biliyorsunuz" diyerek konuşmak istemedi. Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nde 80 dönümlük arazi CNR Fuarcılık'a yıllık metrekaresi 5 dolardan olmak üzere 400 bin dolara kiralandığı ortaya çıkmıştı. Dün de, söz konusu arazi üzerinde bulunan yüksek gerilim hattının başka bir alana taşınması için 'Ankara'nın talimat verdiği haberlere basında yer almıştı.