Tüzmen icraatının arkasında

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hakkında soruşturma açtığını basından öğrendiğini, bu konuda kendisine gelen bir yazı olmadığını belirtirken...

ANKARA - Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hakkında soruşturma açtığını basından öğrendiğini, bu konuda kendisine gelen bir yazı olmadığını belirtirken, iddialarla ilgili olarak, "Irak'ta yaptığım her işin sonuna kadar arkasındayım" dedi.
Kürşad Tüzmen, TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Raporu'ndaki suçlamalar ve bu suçlamalara dayanarak Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından kendisinin de aralarında olduğu 1999-2001 dönemindeki Dış Ticaret Müsteşarlığı bürokratları hakkında açılan soruşturmayla ilgili düzenlediği basın toplantısında, iddiaları yanıtladı.
'Mevzuata uygun'
Tüzmen, iddialara konu olan Irak'la yapılan tüm ticaretin yasalara ve mevzuata uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Tüzmen, Türkiye'nin uluslararası finans kuruluşlarından birkaç milyar dolar almak için büyük çaba gösterdiği ve ekonominin derin krize girdiği 2000-2002 döneminde neredeyse sıfır düzeyine gerilemiş olan Irak ile ticaretten Türkiye'ye 5.2 milyar dolar gelir sağlandığını belirtti.
1990'da Körfez Savaşı sırasında Türkiye'nin Irak ile ticaretinin bir gecede durduğunu, o tarihe kadar Irak'ın Türkiye'nin dış ticaretinde ilk üç sırada yer aldığını vurgulayan Devlet Bakanı Tüzmen, buna karşılık Batılı ülkelerin Ürdün üzerinden Irak ile ticareti sürdürdüğünü, ambargo döneminde en gelişmiş Batı teknolojisi ürünlerin Irak'ta rahatça bulunabildiğini ifade etti.
'180 milyar dolar zarar'
Tüzmen, "Eğer 2000'de yaptığımız anlaşmayı 1991'de yapsaydık, hem Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kişi başına milli gelir 10 bin doları bulurdu, hem de yoksulluktan beslenen terör gelişme fırsatı bulamazdı. Türkiye'nin ambargodan zararı 180 milyar dolar oldu" diye konuştu.
Araştırma Komisyonu'nun, dört şirkete ham petrol ithalatı yetkisi verilmesiyle kamuda kalması gereken 123.4 milyon doların özel şirketlerde kaldığı iddialarını yanıtlayan Tüzmen, söz konusu şirketlerden Güneydoğu Umut Petrol'ün Gaziantep'teki Irak'tan alacağı bulunan 55 firmanın ortaklaşa kurduğu şirket olduğunu söyledi. Tekfen İnşaat'a ithalat izninin de bu şirketin Irak'tan alacaklarına karşılık verildiğini kaydeden Tüzmen, Ram Dış Ticaret'e ise, Irak hükümetinin bu şirketle anlaşma imzaladığını bildirmesi üzerine ithalat izni verildiğini söyledi.
Irak ile yapılan anlaşma dolayısıyla kamu zararı oluştuğu iddiasını yanıtlamaya değer bulmadığını kaydeden Tüzmen, söz konusu anlaşma sayesinde Türkiye'nin 2000-2002 döneminde 5.2 milyar dolar gelir sağladığını belirtti.
'İstifaya zorlamıyor'
Kürşad Tüzmen, gazetecilerin sorusu üzerine, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun soruşturmasıyla ilgili olarak ne öncesinde ne de sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmediğini söyledi. Tüzmen, "Başbakan sizi bu şekilde istifaya mı zorluyor" şeklindeki bir soruya, "Hayır, zannetmiyorum. Bu şekilde olacak şey değil. Onu açık açık konuşur, bu şekilde hareketlerle olmaz o" karşılığını verdi.
'Kemer altından vuruşlar devam ediyor'
Kendisine yönelik art arda iddialar gündeme getirilmesini, "Kurşun bir yerlerden geliyor ama daha tam olarak tespit edemiyoruz" sözleriyle değerlendiren Tüzmen, "Bu soruşturmayla hükümet sizden bir şey mi istiyor" sorusuna karşılık, "Onu ilgili makama, iddia makamlarına söyleyeceksiniz. Ama tabii ki devlet yönetiminde denetleme, soruşturma olur, bunlar gayet doğal" yanıtını verdi.
Basına yansıyan, kendisine 'kemer altından vurulduğu' şeklindeki sözlerinin anımsatılması üzerine de Devlet Bakanı Tüzmen, "Ben kemer altından vuruşların olduğunu söyledim. Bizim böyle bir söylemimiz var. Kemer altı vuruşların hâlâ belli noktalarda devam ettiği görülüyor" diye konuştu.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, hakkındaki bilgilerin CIA raporuna dayanarak TBMM Araştırma Komisyonu Raporu'na girdiği iddiaları üzerine de, "Ben sadece Türk istihbarat birimlerinin raporlarına güvenirim. Başka ülkelerin raporlarında yer almak benim için sadece şereftir" dedi.