Tüzmen: İhracat artışında 5'inciyiz

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2004 ihracat artışında dünya 5'incisi, 50 milyar doların üzerinde ihracat yapanlar arasında dünya 3'üncüsü olduğunu açıkladı.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2004 ihracat artışında dünya 5'incisi, 50 milyar doların üzerinde ihracat yapanlar arasında dünya 3'üncüsü olduğunu açıkladı.
Bakan Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 2004 değerlendirmesiyle ilgili şu bilgileri verdi; "DTÖ'ye göre ihracat artışında yüzde 52 ile Şili birinci, yüzde 42 ile Ukrayna ikinci, yüzde 35 ile Çin ve Rusya üçüncü ve dördüncü, yüzde 33 ile Türkiye beşinci sırada yer aldı.
İhracat artışında önümüze geçen ülkelerin ihracatındaki bu hızlı artışta, petrol fiyatlarındaki tırmanış ile dünyada başta demir-çelik olmak üzere, metal ürünlere olan aşırı talep ve fiyatlarındaki yükselişler etken oldu. Türkiye ihracatı 50 milyar doları aşan ülkeler arası ihracat artışında ise Çin ve Rusya'dan sonra üçüncü sırada."
Bakan Kürşad Tüzmen, 2004 yılında Türkiye'nin dünya ticaretinden aldığı payın da, bu yıl ilk kez 'yüzde 1'in' üzerine çıktığını ve bir kritik eşiğin daha aşıldığını vurguladı.
Açıklamasında ithalattaki artışa da değinen Bakan Tüzmen, 2003'ten beri, 'aşırı değerli' TL'nin ithalat baskısı yarattığına dikkat çekti. Tüzmen, aşırı değerli TL nedeniyle ihracatçıların aramal girdilerini içeriden değil, ucuz ithalatla karşılamaya başladıklarını bu nedenle aramal ihtilatında büyük artışlar olduğunu kaydetti.
Petroldaki artışın da ithalatı artırdığını belirten Tüzmen, "Eğer TL aşırı değerli olmasıyla, ithalatımız en az 10-12 milyar dolar daha aşağıda olurdu ve ithalatta artış oranımız yüzde 30'ların altına gerilerdi" dedi.