Tüzmen: İstihdamda otomotiv sektörü yıldız

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) 32. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, otomotiv sanayicilerinin 2006 yılı için bir hedef belirlemesi gerektiğini belirterek...

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) 32. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, otomotiv sanayicilerinin 2006 yılı için bir hedef belirlemesi gerektiğini belirterek, "İddialı olmayı seviyorum, en az 14 milyar dolarlık ihracat bekliyoruz" dedi. Geçtiğimiz yıllarda ihracatın ekonominin, bilhassa imalat sanayinin can damarı olduğunu ifade eden Tüzmen, "Çarkların dönmesinin, insanların evlerine ekmek götürmesisinin teminatı ihracat oldu. Otomotiv ise bu bakımdan adeta yıldızlaşan sektör haline gelmiştir" diye konuştu.
Geçen yıl itibarıyla otomotiv ana sanayisinin ihracatının 8 milyar doları aştığını, bunun 2004 ile kıyaslandığında yüzde 15.2'lik bir artışı gösterdiğini belirten bakan Tüzmen, Kocaeli ve Bursa'nın gelecek 10 yılda Detroit haline gelebileceğine dikkat çekti. Tüzmen, "Biraz daha akılcı politikalar gerekiyor. Şu anda tam ayağa kalkacağımız dönemde biraz daha yardımcı olunması gerekir. Orada size katılıyorum" açıklamasını yaptı.
OSD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Durak da en az 5 milyar dolarlık yeni yatırım ile kısa vadede 1 milyon adet üretim, 14 milyar dolarlık ihracat, orta vadede 2 milyon adet üretim, 25 milyar dolarlık ihracat, 600 bin kişilik nitelikli insan gücü istihdamının sağlanabileceğini belirtti. Durak, 2005 yılında yerli ve özellikle yabancı sermaye yatırım isteklerinin büyük oranda arttığını dile getirerek olumsuz gelişmeleri mevzuatta ve uygulamada belirsizlik olarak ifade etti. Sektörün satış, üretim ve ihracatına işaret eden Turgay Durak, yıllık artış hızının düştüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Yeni yatırımlar yapılmazsa artışlar sınırlı kalacak ve ürünler yaşlandıkça giderek azalma görülecektir."
Son iki yılda sac, plastik hammadde ve petroldeki maliyet artışlarının yarattığı negatif etki dışında, otomotiv sanayisinin yüzde 23 rekabet gücü kaybına uğradığını belirten Durak, 15 yıldır her krizin ardından ithalatın payının 10 puan arttığını belirtti.
Yeni yönetim


Büyütmek için tıklayınız

Yeni yönetim kurulu Turgay Durak, Mehmet Demirpençe, Ayhan Tokcan, Eşref Biryıldız, İzzet alaycı, Erdem Bektaş, Nezih Olcay, Serdar Görgüç, Murat Selek, Tamer Ünlü, Kamil Eser, Orhan Düzgün, Hakkı Akkan, Mehmet Buldurgan, Ümit Karaaarslan, Mehmet Can Karabağ ve Habip Aşı'dan oluştu. Genel kurulda OSD İhracat ve Yan Sanayi Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. 2005 yılı ihracatları nedeniyle Toyota, Ford, Oyak Renault ve Tofaş altın plaket, Mercedes Benz Türk, Hyundai Assan, Man Türkiye ile Türk Traktör altın madalya aldı.