Tüzmen'den ihracatçıya Asya uyarısı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk ihracatçılarının 'Asya ülkelerine ihracat yapamayız' psikolojisinden kurtulması gerektiğini vurgularken, "Asya ülkelerinin iyi bir ithalatçı olduğunu unutmayalım" dedi.

MELBOURNE - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk ihracatçılarının 'Asya ülkelerine ihracat yapamayız' psikolojisinden kurtulması gerektiğini vurgularken, "Asya ülkelerinin iyi bir ithalatçı olduğunu unutmayalım" dedi.
Tüzmen, 40 kişilik işadamı heyeti ile Avustralya'ya yaptığı gezinin sonuçlarını değerlendirirken, Türkiye'nin Asya-Pasifik ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatın diğer ülkelere göre daha az olduğunu kaydetti. Tüzmen, şunları söyledi: "Asya'ya yaptığımız ihracat diğer bölgelere yaptığımız ihracattan az. Neden az? Çünkü, Asya ülkelerine ihracat yapamayız, buralarda rekabet edemeyiz gibi düşünceler var. Bunlar çok yanlış. İhracatçılarımızın 'Asya ülkelerine ihracat yapamayız' psikolojisinden kurtulması lazım. Bunu başarırsak birçok sorunu çözmüş oluruz. Bizim Asya ülkelerine ihracat yapılabileceğini göstermemiz lazım."
Tüzmen, Asya ülkelerinde sayıları 100 milyonlara varan yüksek gelir seviyesinde tüketici olduğunu da kaydederek, şöyle devam etti: "Çin başta olmak üzere, diğer Asya ülkeleri de bizim önemli pazarımız. Bu pazarlarda çalışmamız lazım. Şimdi bunu yapacağız. Avustralya'ya yaptığımız ticaret heyeti bizim Asya-Pasifik stratejimizin bir parçası. Bu bölge biraz ihmal edilmişti. Göreceksiniz gelecek dönemde bu bölgeye olan ihracatımız artacak."
Köpekbalıklarıyla yüzdü
Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü verilerine bakıldığında Asya-Pasifik ülkelerinin ne kadar büyük bir ithalatçı olduklarının görüleceğini belirterek, ihracatçıların Asya-Pasifik ülkeleri pazarlarını incelemelerini ve mutlaka yerinde görmelerini de istedi. Bakan Tüzmen, Melborne'de içinde köpekbalıklarının bulunduğu dünyanın en büyük akvaryumuna daldı. Köpekbalıkları ile beraber 45 dakika yüzen Tüzmen, "Asya ülkelerine de köpekbalıklarına meydan okuduğunuz gibi, meydan mı okuyorsunuz?" sorusu üzerine, "Asya ülkeleriyle beraberce çalışacağız" dedi.