Tüzmen'e Audi sorusu

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından alınan Audi marka dört çekerli aracı bütçe görüşmelerinde eleştiri konusu oldu.

ANKARA - Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından alınan Audi marka dört çekerli aracı bütçe görüşmelerinde eleştiri konusu oldu. Kürşad Tüzmen ise, reel kurdaki yüzde 10'luk artışın, ithalatı yüzde 5 artırdığını belirtirken, 2006'da 79 milyar dolarlık ihracat, 124.4 milyar dolarlık da ithalat hedeflediklerini söyledi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve İGEME'nin 2006 bütçesi görüşüldü. Görüşmelerde, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, İGEME'nin Tüzmen'e makam aracı olarak 90 bin avroluk bir Audi dört çeker almasını eleştirerek, "O para, bu ülkenin ihracatçısının parası" dedi. Otomotivde ihracatın patladığı iddialarının doğru olmadığını da savunan Kılıçdaroğlu, yedek parça ithalatına ödenen miktar dikkate alındığında otomotiv ithalatının ihracatının üzerinde olduğunu, buna karşı önlem alınması gerektiğini dile getirdi. Eleştirileri yanıtlayan Tüzmen, İGEME'nin aldığı araçların ülkeye gelen yabancı devlet adamlarına tahsis edilidiğini, gerektiğinde ilgili kurumlarca da kullanıldığını söyledi. Tüzmen, yılın ilk dokuz aylık dönemi itibarıyla dış ticaret açığının 32 milyar doları bulduğunu vurgularken, orta ve uzun dönemde kurlar dengeye oturup, yabancı yatırımların da katkısıyla sermaye altyapısı genişlediğinde cari dengenin de makul bir seviyeye oturacağını söyledi. Tüzmen, halen geçiş ve dönüşüm süreci yaşandığını ifade etti.
'Kur, ithalatı etkiliyor'
Ekonomideki büyümenin, üretimde ve yeni yatırımlardaki artışın sürmesi halinde ihracatın 2006'da 79 milyara çıkacağını kaydeden Tüzmen, ithalat hedefinin ise 124.4 milyar dolar olduğunu belirtti. Hedeflerin tutturulmasında en önemli belirleyici etkenlerin başında YTL'nin reel değerinin geldiğini anlatan Bakan Tüzmen, "Reel kurda meydana gelen yüzde 10'luk artış, ithalatta yüzde 5 artışa sebep oluyor" dedi.
Tüzmen, değerli YTL nedeniyle sıkıntı yaşayan ihracat sektörüne sağlanan devlet desteklerinin yetersizliğinden de yakındı. 2005 için bütçeden ihracatçıya 217 milyon dolar tahsis edildiğini, ihracatın 73 milyar doları bulacağı dikkate alındığında, destek miktarının ihracatın binde 3'üne tekabül ettiğini söyledi. Tüzmen, ihracatta rekabet gücünün sürdürebilmesi için desteğin en az ihracatın yüzde 1'ine yükseltilmesi gerektiğini savundu. Gümrük Müsteşarlığının faaliyetleri hakkında da bilgi veren Tüzmen, 2005 yılında bugüne kadar 195 milyon YTL'lik ticari eşya, 75 milyon YTL'lik uyuşturucu olmak üzere toplam 270 milyon YTL'lik kaçakçılığın ortaya çıkarıldığını aktardı.