Tüzmen'in dans daveti

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Avrasya ülkelerindeki direkt yatırımlarının 7.5 milyar doları bulduğunu açıkladı.
Tüzmen, 1992'de 2 milyar dolar olan Avrasya ülkeleriyle ticaret hacminin geçen yıl 17 milyar dolar seviyesine çıktığını hatırlatırken...

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Avrasya ülkelerindeki direkt yatırımlarının 7.5 milyar doları bulduğunu açıkladı.
Tüzmen, 1992'de 2 milyar dolar olan Avrasya ülkeleriyle ticaret hacminin geçen yıl 17 milyar dolar seviyesine çıktığını hatırlatırken, "Avrasya ülkelerinde direkt yatırımımız 7.5 milyar doları buldu. Ancak ülkeler kendi potansiyellerinin farkına varıp bunu bir bölgesel işbirliği haline getirmek zorundalar" diye konuştu.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu işbirliği örneklerinden İpekyolu Projesi ile 10 bin kilometreyi tamamladıklarını, 120 milyon kişiye ulaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:
"Sekiz günde İpekyolu'nu geçip, İstanbul'dan Almatı'ya konteynır taşımacılığını yapabiliyoruz. Bunun gibi birçok alternatif güzergâhlar oluşturulabilir. BTC, Karadeniz'in üzerindeki diğer projeler... Bunların hepsi işleme geçtiği zaman biz kendimizi Avrasya ülkeleri olarak doğru aynada görmeye başlayacağız. Bence artık yeterince şarkı söyledik, artık dans zamanıdır. Hepinizi dansa davet ediyorum." Tüzmen, Avrasya'nın ticari, ekonomik ve siyasi açıdan çok önemli olduğunu da vurguladı.