'TV satışı korkutmasın'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul'da AKP Şanlıurfa Milletvekili Faruk Bayrak'ın evinde katıldığı sohbet toplantısında...

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul'da AKP Şanlıurfa Milletvekili Faruk Bayrak'ın evinde katıldığı sohbet toplantısında, yabancıların televizyonlarda sınırsız hisse sahibi olmasını sağlayan yasanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den döneceğini sanmadığını söyledi. Gazetecilerin, soruları üzerine Şener, "Yasa dönerse Meclis'ten aynen geçirip tekrar Cumhurbaşkanı'na göndermeyi düşünüyoruz" dedi.
Yabancıların TV sahibi olmasından korkulmaması gerektiğini söyleyen Şener, şunları söyledi: "Zaten, mevcut 24 ulusal TV kanalının en fazla altısına sahip olabilir diye bir sınırlama var. Üstelik RTÜK gibi, düzenleyici ve denetleyici bir kurumun bulunması da bir endişeye gerek olmadığını gösteriyor."
Abdüllatif Şener, Ziraat Bankası'yla Halkbank'a kredi borcu olan toplam 31 bin 500 kişi hakkında doğrudan, yani mahkeme kararı olmaksızın yurtdışına çıkış yasağı konulmasını inceleyeceğini de belirtti. Ziraat ve Halkbank'a kredi borcu olanlara uygulanan yurtdışı yasağının, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) tahsilat kolaylığı ve büyük yetki getiren 5020 sayılı yasanın kamu bankalarına da kredi alacağı tahsilinde benzer yetkiyi tanımasından kaynaklandığının hatırlatılması üzerine Şener, şöyle konuştu: "Yasanın kamu bankalarına böyle yetki verdiğinin farkında değilim. Dikkatimden kaçmış olmalı."
'Yasağı inceleyeceğim'
"25 bini TMSF'den 31 bin 500'ü hakkında doğrudan olmak üzere 56 bin 500 kişiye irili ufaklı banka borcu yüzünden yurdışı yasağı konulması doğru mu? TMSF'ye tanınan yetkinin kamu bankalarına da verilmesi, özel bankalar açısından haksız rekabet yaratmaz mı' sorusuna ise Abdüllatif Şener şu yanıtı verdi: "Bu konunun özellikle kamu bankaları tarafını inceleyip görmem lazım."