TV'cilere Türk başkan

Litvanya'da kurulu renkli televizyon tüpü fabrikası Ekranas'ın ortak ve yöneticilerinden Türk işadamı Aydın Giz, dünya çapında üç büyük elektronik fuarından biri olan Berlin IFA'da Avrupa'nın...

İSTANBUL - Litvanya'da kurulu renkli televizyon tüpü fabrikası Ekranas'ın ortak ve yöneticilerinden Türk işadamı Aydın Giz, dünya çapında üç büyük elektronik fuarından biri olan Berlin IFA'da Avrupa'nın elektronik sektöründeki en büyük meslek kuruluşlarından Avrupa Ekran Sanayii Birliği'ne (EDIA) başkan olarak seçildi.
EDIA, Avrupa'nın televizyon tüpü, LCD, plasma ve benzeri ekran üreticilerini temsil eden meslek birliği. Bu birliğe LG-Philips, Thomson, Samsung, NEG, Schott, Matsushita, Toshiba, Sony, Tesla, Ekranas gibi dev elektronik üreticileri üye. Birlik üyelerinin sadece Avrupa'daki yıllık ciroları 80 milyar avro olup, yaratılan istihdam ise yan sanayi ve dolaylı katkılar ile birlikte 50 bin kişi civarında.
EDIA'nın amacı, Avrupa'daki ekran sanayisinin çıkarlarını korumak ve sektörü temsil etmek. Bugüne kadar EDIA Başkanlığı Thomson ve Philips firmaları temsilcileri tarafından yürütmüştü. EDIA tarihinde ilk defa bu iki dev şirket haricinde, Profilo Grubu'nun da ortak olduğu Litvanya'da kurulu Ekranas şirketinin başkan yardımcısı ve ortağı bir Türk, NEG, Thomson, Tesla, Sony, Vingis, Ekmecha gibi firmalarca başkanlığa aday gösterildi ve seçimlere tek aday olarak girdi ve 2 yıllık bir dönem için göreve seçildi.