TV'ler yabancıyı bekliyor

Yabancı yatırımcılar, Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan altı adet radyo ve televizyonun yüzde 100 hissesine sahip olabilecek. Başta Star TV olmak üzere, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) elindeki radyo ve...

ANKARA - Yabancı yatırımcılar, Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan altı adet radyo ve televizyonun yüzde 100 hissesine sahip olabilecek. Başta Star TV olmak üzere, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) elindeki radyo ve TV'lerin yabancıya satışına olanak sağlayan yasa teklifi, CHP'lilerin yoğun tepkilerine rağmen TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.
Yapılan değişiklikle, halen yüzde 25 olan yabancıların medya kuruluşlarındaki ortaklık payı sınırı tamamen kaldırıldı. Buna karşılık, yabancı payı yüzde 50'den fazla olan radyo ve televizyon sayısının, ulusal yayın yapan kuruluş sayısının dörtte birinden fazla olamayacağı hükmü getirildi.
Yerel TV'den yüzde 25
Mevcut yasaya göre, yabancılar bölgesel ve yerel radyo-televizyon kuruluşlarında yüzde 25 hisse alabiliyor. Yasa teklifiyle, bölgesel ve yerel radyo-televizyonlara yabancıların ortak olamayacakları hükmü getirildi. Kabul edilen düzenlemeyle ayrıca, bir yabancı medya kuruluşu, Türkiye'de sadece tek bir televizyon kuruluşunda pay sahibi olabilecek. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'de şu anda ulusal yayın yapan 24 televizyon bulunduğunu vurgulayarak, getirilen düzenlemeyle en fazla 6 kuruluşta yabancı payının yüzde 50'yi aşabileceğini söyledi.
CHP komisyonu terk etti
Komisyonda bulunan RTÜK temsilcisi Özger Sezer, CHP'lilerin sorusu üzerine, RTÜK'te yapılan oylamada, ikiye karşı beş oyla, yabancılara yüzde 25'lik sınırlamanın devamı yönünde eğilim oluştuğunu belirtti. Bunun üzerine CHP'lilerle AKP'liler arasında sert tartışmalar yaşandı. CHP'liler, Bakan Şener'in, sınırın kaldırılmasına ilişkin önergede RTÜK'le mutabakat olduğunu söylediğini belirterek, "Bakan komisyona yanlış bilgi verdi" suçlamasını getirdiler. CHP'liler, uzun tartışmaların ardından, yabancılara yüzde 25'lik hisse sınırınının korunması yönünde önerge verdi. Önergenin kabul edilmemesi üzerine CHP'liler topluca komisyonu terk etti.
Görüşmeler sırasında CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, misyonerlik faaliyetlerinden duyulan rahatsızlıklara dikkati çekerek, bu düzenlemeyle, Türkiye'de televizyon alacak yabancı bir şirketin sabahtan akşama kadar Hıristiyanlık propagandası yapmasını kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi. Kumkumoğlu, mevcut televizyonların hiçbirinin kâr edemediğini, kâr etmeyeceğini bile bile Türkiye'de medya sektörüne yatırım yapacak yabancı sermayenin başka ne gibi amacı olabileceğini sordu. AKP'nin Türkiye'yi 'darülharp' gibi gördüğünü savunan Kumkumoğlu, "AKP'liler, bu ülkeden ne alsak helaldir anlayışıyla hareket ediyorlar" şeklinde konuştu.
CHP'li Gürol Ergin de Meclis'te alınan bir kısım kararlar nedeniyle milletvekili olmanın pişmanlığını yaşadığını, bu kararların kendisinin kişiliğine, ahlakına, vatanseverlik anlayışına aykırı olduğunu belirtti. Eleştirileri yanıtlayan Bakan Abdüllatif Şener ise, medyaya yabancı sermaye girişinin, piyasada rekabet ortamı yaratacağını, yayın kalitesinde de rekabet sağlayacağını ifade etti.