Twitter'da robot temizliği

Twitter'da robot temizliği
Twitter'da robot temizliği
Twitter'ın merkezi Türkiye'de seçim öncesi artan şikayetler üzerine kimin taraftarı olduğuna bakmaksızın sahte hesapları (robot) siliyor.
Haber: EMRE KIZILKAYA / Arşivi

Yerel seçimler öncesinde sosyal medyada siyasi amaçlı binlerce ‘robot hesap’ (sahte hesap) oluşturulduğu iddiası üzerine Twitter harekete geçti. Manipülasyon yaptığı öne sürülen sahte hesaplar, önceki günden beri ‘ihbar’ olmasa bile Twitter tarafından siyasi ayrım yapılmaksızın topluca siliniyor. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Twitter’ın ‘kullanıcı hizmetleri’ ekibi artan şikayetler üzerine konuyu geçen hafta incelemeye aldı. Merkezi ABD’nin San Francisco kentinde bulunan şirket, süreç konusunda resmi açıklama yapmayı reddetse de, Twitter’dan iki kaynak Türkiye ’deki sahte hesapların topluca silinmeye başladığını doğruladı. 

Dünya çapında TT

Ulaştığımız bir kaynak, “Dünya çapındaki TT (trend konu) listesinin manipule edilerek her gün Türkçe etiketlerle dolmaya başlaması ve belgelenen kimlik hırsızlıkları bu kararda etkili oldu” dedi. Twitter, Türkiye incelemesinde herhangi siyasi değerlendirme yapmıyor. Sahte hesaplar, kimin taraftarı olduğuna bakılmaksızın ve ‘spam’ (istenmeyen posta) ihbarı gelmese bile önceki günden beri topluca kaldırılıyor. Ocak ayında oluşturulan botnetteki (robot ağı) tüm sahte hesaplar silinirken, geçen ay kurulan botnetteki hesaplar dün itibariyle faaliyetine devam ediyor.

Robot lobisi demişti

Son üç ayda yolsuzluk iddiaları ve seçim vaatleriyle ilgili onlarca Türkçe etiket, saatler boyunca dünya çapında TT listesinde yer aldı. Bu etiketlerin kabaca yarısı hükümetin söylemiyle, diğer yarısı Gülen hareketinin veya muhalefet partilerinin söylemleriyle uyuşuyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan , 25 Şubat’ta partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Sosyal medyada kurdukları robot lobisi, tweetlerle vuracaktı” dedi.
AK Parti sosyal medya alanında aktif yer alacak 6 bin kişilik ekip oluşturduğunu Anadolu Ajansı duyurmuştu. Partinin Ar-Ge Başkanlığınca yürütülen çalışmada gençlik örgütleri üyeleri görev almıştı. AK Parti, Twitter’ın dünyada ‘trend’ konu (TT) olan, yani en çok konuşulan etiketler (hashtag) listesine ‘merkezin’ belirlediği başlıkları sokmak için neler yapılacağını bir yılı aşkın süredir üyelerine aktarıyordu. Parti üyesi olmamakla birlikte ‘muhafazakarlıkları’ ile tanınan bazı “sosyal medya uzmanları” da geçen yazdan beri kampanyaya destek veriyordu.

İsim ünlü twit yerel


Son dönemde Türkiye’de yoğunlaşan sahte hesapları inceleyen iletişim teknolojileri uzmanı Alman gazeteci Dieter Leder, Hürriyet’e, ‘Bir tv sunucusunun, İngiliz şarkıcı Robbie Williams’ın yahut Amerikalı bir porno yıldızının #Beylikdüzünde641Proje gibi etiketleri Twitter’da paylaştığına şahit olursanız şaşırmayın. Bunlar siyasi amaçlarla oluşturulmuş botlar (robot) veya sahte hesaplar” yorumunu yaptı.

Arkasında kimler var?


Bu sahte hesapları kim oluşturuyor? İnternetin, iz sürmeyi zorlaştıran doğası gereği kesin bir yanıt verebilmek, Twitter bu hesaplara ait “meta” verileri kamuoyuyla paylaşmadığı sürece pek mümkün değil. Çünkü ipuçları çoğu kez bir noktada belirsizleşiyor.
Twitter “robotlarının” benzer şekilde bir ortak adresi olan ve dijital medya alanında hizmet verdiğini bildiren siteye ise ulaşılamıyor.

Nasıl çalışıyor?


Twitter’da herkes kolayca sahte hesap açabiliyor. Eğer bu sahte hesabın kontrolü, programlı eylemleri yapması için bir yazılıma devredilirse, buna “bot” deniyor. Birbirinin kopyası olan botlara “klon” adı veriliyor. Çok sayıda botun, belirli bir etiketi gündemin üst sıralarına taşımak için eşzamanlı çalıştığı ağa ise “botnet” adı veriliyor. Birçok bot, otomatik olarak internetten rastgele kişilerin fotoğrafını ve bir başkasının ismini kopyalayarak oluşturuluyor.

bigPara.com