TZOB: Fındığımızı ucuza satmayız

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 15 Eylül'den itibaren piyasaya girmesinin fındık piyasasında istikrar sağlamayacağını, fındık fiyatlarının sezon açılmadan ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 15 Eylül'den itibaren piyasaya girmesinin fındık piyasasında istikrar sağlamayacağını, fındık fiyatlarının sezon açılmadan ilan edilmesi gerektiğini belirtti.
Fındık ürününün yarısının 15 Eylül'e kadar piyasaya çıkacağına işaret eden TZOB Başkanı Bayraktar bu durumun üreticiyi tüccarın insafına bırakmak anlamına geldiğini kaydetti.
TZOB olarak, 15 Eylül'e kadar piyasaya fındık arzını yavaşlatmak için gerekirse köy köy dolaşacaklarını, uçakla bildiri dağıtarak çiftçiyi uyandıracaklarını belirten Bayraktar, "Fındığımızı ucuza satmayacağız, 8 milyon insanımızın ekmeğini Avrupalıya yedirmeyeceğiz" diye konuştu. Bayraktar, üreticinin mağdur olmaması için, TMO'nun alım fiyatının ve miktarının ne olacağı, üreticiye hangi şartlarda ödeme yapılacağı, alınan ürünün nasıl değerlendirileceği, kaynağın nereden bulunacağı konularına bir an önce açıklık getirilmesini istedi. Alivre bağlantılar yapan tüccarın 15 Eylül'e kadar vereceği fiyatla fındık piyasasından ihtiyacı kadar ürün alacağını ve düşük fiyattan ihraç edeceğini öne süren Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:
"Hükümetin bu kararından, alivreciler, ithalatçılar ve eski İtalya Başbakanı Berlusconi memnun olmuştur. Fındıkta ve diğer ürünlerde tüccarın ve Avrupalının sömürüsüne engel olacağız. Milli ürününü koruyamayan hükümet olur mu?"