TZOB'tan AB için uzman kadro

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, AB ile müzakerelerde tarımın en sorunlu sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Müzakere sürecinde, Türkiye'deki tek meslek örgütü olarak yer almak istiyoruz.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, AB ile müzakerelerde tarımın en sorunlu sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Müzakere sürecinde, Türkiye'deki tek meslek örgütü olarak yer almak istiyoruz. Bu sektör hata kaldırmaz" dedi. Bayraktar, Türkiye'de tarımsal üretimin kayda geçirilmemesi halinde, başta süt ve et olmak üzere tüm bitkisel ve hayvansal üretim kotalarında büyük sorunlar yaşanacağını savundu.
AB müktesebatının yarısının tarımla ilgili olduğunu hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti: "Hükümetin çok dikkatli olması lazım. Tek meslek kuruluşu olarak müzakerelerde bulunmak istiyoruz. AB'de çok fazla üründe kota var. Üretimi artıracak teşvik gerekiyor." TZOB bünyesinde AB ile ilgili 20 kişilik uzman kadro oluşturacaklarını aktaran Bayraktar, hükümetin büyük taviz vermesini istemediklerini, yapısal sorunların çözümü için AB'nin kaynak kullandırması gerektiğini belirtti.