Üç büyüğün 198 şirketi var

Türk özel sektörünün üç dev topluluğu 198 şirketle faaliyetlerini yürütüyor. Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı toplulukları, üretim, satış rakamları, yarattıkları katma değer ve...

İSTANBUL - Türk özel sektörünün üç dev topluluğu 198 şirketle faaliyetlerini yürütüyor. Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı toplulukları, üretim, satış rakamları, yarattıkları katma değer ve istihdam ile ödedikleri verginin yanı sıra halka açık şirketleriyle de yatırımcı piyasasının önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Kurucusu Vehbi Koç'un, sahibi olduğu bakkal dükkânını 1926'da üzerine geçirdiği tarihi resmi kuruluş tarihi kabul edilen Koç Topluluğu, 80'inci yılında global bir şirket olma yolunda önemli adımlar atıyor.
Küçük bir bakkal dükkânından bugün Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu haline gelmeyi başaran Koç'un bünyesinde, otomotivden dayanıklı tüketime, gıda ve perakendecilikten enerji ve madene kadar geniş bir alanda 23'ü yurtdışında olmak üzere 96 şirket faaliyet gösteriyor. 2004 yılının ilk yarısını 10 katrilyon 47 trilyon liralık konsolide gelirle kapatan Koç Holding'in temel stratejik hedeflerinin başında dünyanın sayılı şirketleri arasında yer almak geliyor.
Kayseri'nin Akçakaya Köyü'nde fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan pamuk işçisi Hacı Ömer Sabancı tarafından temelleri 1920'li yıllarda atılan Sabancı Topluluğu, bugün Türkiye'nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri haline geldi. Sabancı Grubu, 66 şirketle faaliyetlerini yürütüyor.
2003 yılını 7.3 milyar dolar tutarında konsolide satış geliri ile kapatan Sabancı Grubu, sonu SA takısı ile biten şirketleriyle tanınıyor. Eczacıbaşı Topluluğu'nun temelleri, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından 1942'de atıldı. Aradan geçen yıllar içinde, 2003 yılı sonu itibarıyla, sekizi yabancı ortaklı olmak üzere 36 kuruluşu, 1 milyar 700 milyon doları aşan cirosu ve 7 bin 300'ü aşan çalışanı ile Türkiye'nin önde gelen bir sanayi topluluğu haline gelen Eczacıbaşı, temel olarak ilaç, yapı malzemeleri, tüketim ürünleri üretimi alanında, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik olarak çalışıyor.