Üç dini buluşturan terminal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldikleri günden itibaren 'şehirleri yeni baştan imar ve inşa' hareketini başlattıklarını belirterek, bu çerçevede Türkiye'nin birçok ilinde...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

MUĞLA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldikleri günden itibaren 'şehirleri yeni baştan imar ve inşa' hareketini başlattıklarını belirterek, bu çerçevede Türkiye'nin birçok ilinde, yüksek maliyetli projelere imza attıklarını söyledi. Erdoğan, yılda 10 milyon yolcu kapasitesiyle Türkiye'nin üçüncü, büyüklük bakımından da ikinci büyük havalimanı olan Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni hizmete açtı. İçinde medeniyetler buluşmasını sembolize etmek üzere üç semavi dinin ibadethanesinin de bulunduğu terminalin açılışında Erdoğan, Muğla'ya denizden, havadan ve karadan yatırımların sürdüğünü söyledi.
Turizm odağına hizmet
Dalaman Havalimanı, Kaş'tan Marmaris-Datça'ya kadar uzun bir kıyı şeridine hizmet veriyor. Yörenin mevcut 220 bin olan belgeli yatak kapasitesinin yeni projelerle ve dış hatlar terminalinin de katkısıyla 300 bini aşması hedefleniyor. Terminalin yöreye yıllık 100 milyon dolar getiri sağlaması da bekleniyor.
Erdoğan, iktidara geldikleri dönemde 7 milyon civarında olan turist sayısının 21 milyona ulaştığına dikkat çekerken, havayolu ulaşımının bu artıştaki etkisine ve önemine değindi.
2000'li yılların Türkiye'sini yeniden inşa etmek zorunda olduklarını kaydeden Erdoğan, "Bu kapsamda özgün projeler ortaya koymak ve gerçekleştirmek zorundayız. Bu nedenle çok çeşitli modeller gerçekleştirdik. Yap-işlet-devret gibi. Eğer Türkiye'yi dünyanın önde gelen ilk 10 ekonomisi arasında görmek istiyorsak büyük düşünmek, büyük işler gerçekleştirmek zorundayız. Bu tesiste bu yönde atılan önemli bir adımdır" diye konuştu. Erdoğan Göcek'te tünel, Güllük'te de liman açılışına katılacağına dikkat çekerek, "Aynı günde hem hava hem kara hem de denize hitap eden tesislerin açılışını yapıyoruz. Bizden önceki dönemde Muğla'da herhalde böyle şeyler görülmemiştir" diye konuştu.
'Hava, kara ve deniz'
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da iktidarları döneminde havacılığın 'uçtuğunu' belirtirken, yolcu trafiğinde çok önemli gelişmeler sağladıklarına kaydetti. Yıldırım, 2002 yılında 36 milyon olan yolcu sayısının 2005 yılı sonu itibarıyla yıllık 56 milyona ulaştığını söyledi. Dalaman Havalimanı'nın yanı sıra Göcek Tüneli ile Güllük Limanı'nın da açılışlarının yapılacağını hatırlatan Erdoğan, "Aynı günde, hava, kara ve denize ait üç tesisin açılışını yapıyoruz" diye konuştu. Duble yol çalışmalarının da hızla devam ettiğini belirten Erdoğan, turizm kentlerinde ulaşımın ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Erdoğan, "Turistleri patikaya mahkûm ederseniz, bir kere gelir" dedi.Sekiz ay erken bitti
Dalaman Dış Hatlar Terminali, yapımı ihale edilen tarihten sekiz ay önce tamamlanarak temmuzda hizmete girdi. Yap-işlet-devret modeliyle 2004'te yenilenmesine karar verilen ve inşaatına başlanan terminal 150 milyon dolara mal oldu. Eski terminal 21 bin 588 metrekare üzerinde hizmet verirken, yeni terminalin toplam alanı 157 bin metrekare oldu. Yıllık yolcu taşıma kapasitesi de 3 milyondan 10 milyona yükseldi. Alanda 14 yeni uçağın park pozisyonuna imkân sağlayan 210 bin metrekare büyüklüğünde ek apron, 600 araçlık otopark ve CIP solonu bulunuyor. 24 olan check-in yeri sayısı yeni terminalde 60'a, üç noktadan yapılan giriş sayısı sekize, 22 olan pasaport kontrol noktası da 44'e yükseltildi. Güvenlik sistemi de güçlendirilerek yolcu bagajları beş ayrı seviyede elektronik güvenlik sistemleri tarafından taranmaya başlandı.