'Üç Fransız bankası yatırım için gelmiş'

'Ermeni soykırımı'na ilişkin Fransa'yla gerginlik yaşanırken, Fransız bankaları Türkiye'ye yatırım için görüşmeler yürütüyor. CNBC-e'nin canlı yayınına katılan Yapı Kredi Genel Müdürü Kemal Kaya...

İSTANBUL - 'Ermeni soykırımı'na ilişkin Fransa'yla gerginlik yaşanırken, Fransız bankaları Türkiye'ye yatırım için görüşmeler yürütüyor. CNBC-e'nin canlı yayınına katılan Yapı Kredi Genel Müdürü Kemal Kaya, yabancı ilgisinin yoğun olduğu bankacılıkta Fransa'nın en büyük üç bankasının da yatırım arayışı içinde olduğunu duyduklarını söyledi. Kaya, "Kendi sorunumuzu halletmek için sağlamamız gereken doğrudan sermayeyi kaçıracak bir ortama doğru gitmememiz gerekiyor. İşin ekonomik ve siyasi boyutunu ayrırmak gerekiyor. İtalya'yla da benzer şeyler yaşadık ama sonrasında İtalya'dan çok yabancı sermaye geldi. Bizim yabancı ortağımız da İtalyan" dedi.
Kaya, bu yıla ilişkin tahminlerinin yüzde 5.5 büyüme ve yüzde 9 enflasyon olduğunu açıkladı. Kemal Kaya, 2007'de KOBİ segmentine hızlı bir şekilde giriş yapacaklarını belirterek, kredi kartındaki liderliklerini korumayı hedeflediklerini söyledi. Kaya, 2006'da verimliliği artırıcı faaliyetlere de hız verdiklerini ifade etti.
'Salyangoz ihracatı sürecek'
Öte yandan Fransa meclisinde alınan kararın ardından Türkiye'de yapılan boykot çağrıları, Fransızların en özel gıda maddelerinden biri olan salyangozu etkilemeyecek. Zonguldak'ta Fransa'ya yıllık binton salyangoz ihraç eden Ayanoğlu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ayanoğlu, söz konusu yasanın ekonomik ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.