Üç ilde iş için 9 bin 833 terör mağduru aranıyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 50'den fazla işçi çalıştıran şirketlerin, zorunlu istihdam talebini karşılayacak sayıda eski hükümlü, özürlü ve terör mağduru olmadığını açıkladı.

ANKARA - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 50'den fazla işçi çalıştıran şirketlerin, zorunlu istihdam talebini karşılayacak sayıda eski hükümlü, özürlü ve terör mağduru olmadığını açıkladı.
TİSK'ten yapılan açıklamada, üç büyük kentte 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinin, 'zorunlu istihdam' yükümlülüğünü arz yetersizliği nedeniyle karşılayamadıkları belirtildi. İstanbul, İzmir ve Ankara'da 9 bin 214 işyeri 33 bin özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru işçi çalıştırmak için İŞKUR'dan talepte bulundu. Ancak, kurumda bu nitelikte iş arayanların sayısının 16 bin 651 olduğu belirtildi. Üç kentte 50 ve daha fazla işçi çalıştıran 2 bin 583 işyeri; yüzde 4 özürlü, yüzde 1 eski hükümlü, yüzde 1 terör mağduru çalıştırma zorunluluğu nedeniyle İŞKUR'dan 9 bin 833 terör mağduru talep etti. Talebin 8 bin 12'si İstanbul'da faaliyet gösteren 1908 işyerinden geldi. Buna karşın, İŞKUR'da kayıtlı terör mağduru işsiz sayısı 43 olarak belirlendi. Zorunlu istihdamı yerine getirmeyen işyerlerine işçi başına ayda 1175 YTL para cezası veriliyor.