Üç kuruş için sürünüyorlar

Proje üretemediği için AB fonlarından yararlanmakta zorlanan Türkiye, proje üreten sivil toplum kuruluşlarını (STK) cezalandırıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Proje üretemediği için AB fonlarından yararlanmakta zorlanan Türkiye, proje üreten sivil toplum kuruluşlarını (STK) cezalandırıyor. Proje karşılığı yaptıkları işler KDV'den muaf tutulan STK'lar 10 aydır KDV iadesi almak için Maliye'nin kapısını aşındırıyor. İhracatçılara KDV iadeleri için milyarlarca YTL ödeyen Maliye, iş çok küçük ölçekte projeler üreten STK'lara geldiğinde isteksiz davranıyor. STK'lara AB fonlarından yararlanan projeler nedeniyle vergi muafiyeti tanımayan ve vergi iadesi sağlayan Çerçeve Anlaşması Yasası 2005 Mayıs'ında çıkarıldı. STK'lara, işin faturası AB tarafından onaylandıktan 10 gün sonra vergi dairesi tarafından ödemenin yapılması öngörüldü.
Osman Arıoğlu sorunu çözecek
KDV muafiyeti nedeniyle iş yaptırdığı kurumlara KDV'siz fatura kestiren bir sivil toplum kuruluşu, 2005 Haziran'ında vergi dairesine onaylanmış faturasıyla başvurdu. Ancak, vergi dairesi ödemeyi yapmadı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na havale etti. Başkanlık ödemenin yapılabileceği yönünde görüş bildirdi ama vergi dairesi bir de İstanbul Defterdarlığı'nın görüşüne başvurma gereği duydu, sonuçta KDV iadesi hâlâ ödenmedi. Sorunun çözümü için harekete geçen Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, konuyla ilgili tebliğ hazırlandığını, sorunun kısa sürede çözüleceğini söyledi.