Üç ülke Vodafone'u krizden çıkardı

Üç ülke Vodafone'u krizden çıkardı
Üç ülke Vodafone'u krizden çıkardı

Vodafone Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray, kuruluşun gelirlerinin artmasında rol oynadı.

LONDRA - İngiliz cep telefonu operatörü Vodafone, Türkiye, Almanya ve İngiltere pazarındaki toparlanmanın etkisiyle resesyondan bu yana ilk kez büyümeye döndü. Gelirler açısından dünyanın en büyük cep telefonu operatörü olan Vodafone’dan yapılan açıklamada, küresel resesyondan bu yana ilk kez şirketin çeyrek yıl gelirlerinin artış gösterdiği bildirildi.
Vodafone’un nisan-haziran aylarını kapsayan çeyrek yıldaki organik hizmet gelirleri yüzde 1.1 artarak 16.1 milyar dolara (10.6 milyar sterlin) ulaştı. Bunda, Almanya, İngiltere ve Türkiye pazarındaki toparlanmanın etkisi oldu. Şirketin, internete girişte Avrupa piyasasına odaklanması, bu konudaki performansını artırdı. Özellikle Türkiye’de bu güne kadarki en yüksek çeyrek yıl geliri elde edildi.
Vodafone’un hizmet gelirlerindeki artış, üç çeyrek üstü üste düşüşün ardından geldi. Şirketin organik hizmet gelirleri üçüncü çeyrekte yüzde 1.2, ikinci çeyrekte ise yüzde 3 düşüş kaydetmişti. Vodafone Üst Yöneticisi (CEO) Vittorio Colao, performanstan memnun kaldığını ve büyümeye dönüşün Vodafone’un üzerindeki baskının hafiflemesine yardımcı olacağını söyledi. Colao, verilerin, küresel resesyondan sonra ilk kez hizmet gelirlerinin büyüdüğü çeyrek yıl sonuçları olduğunu ifade ederek, “Mutluyum ama çok mutlu değilim. Evet gelir büyümesine döndük fakat Vodafone’un hâlâ gelir büyümesi durumunda olmayan bölümleri var ve bu da ekonomideki güçlüklerle ilgili” dedi. Vittorio Colao, Türkiye’nin büyümede etkisi olduğunu anlattı. (aa)