Üç yılda 1.25 milyon istihdam yaratılacak

Üç yılda 1.25 milyon istihdam yaratılacak
Üç yılda 1.25 milyon istihdam yaratılacak

London School of Economics (LSE) dünyanın en önemli ekonomi okulları arasında gösteriliyor. FOTOĞRAF: HİLAL ÜSTUK /AA

London School of Economics'te konuşan Ali Babacan, 2012 yılına kadar işsizlik oranını yüzde 1.5 indireceklerini söyledi

İSTANBUL- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyanın önde gelen ekonomi okullarından London School of Economics’te yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine ilişkin genel değerlendirmelerde bulundu. Babacan Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin 2002 yılından sonra gerçekleştirdiği ekonomik performansta, mali disiplinin  kritik bir öneme sahip bulunduğunu belirtti.
Babacan ayrıca, 2002 yılında yüzde 10’a kadar yükselen bütçe açığının yüzde 1’in altına kadar indirildiğini hatırlattı. Babacan, Türkiye ekonomisinin, sağlıklı bankacılık yapısı, düşen borç miktarı ile krize kadar 27 çeyrek kesintisiz büyüme performansı gösterdiğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin bugünkü performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, geleceğe yönelik tahminlerini de dinleyicilerle paylaştı.
Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin zayıf iç ve dış talep koşullarının etkisiyle 2009 yılında yüzde 6 küçülmesini beklediklerini söyledi. Babacan şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisinini 2010-2012 yılları arasında sırasıyla yüzde 3.5, yüzde 4 ve yüzde 5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye ekonomisinin önümüzdeki üç yılda 1.25 milyon kişilik istihdam yaratacağını düşünüyoruz. Böylelikle, işsizlikte Türkiye’de, 2009 yılındaki yüzde 14.8’e göre yüzde 1.5’luk bir düşüş göstereceğini öngörüyoruz.”
Ali Babacan konuşmasında, Türkiye’nin bütçe açığına ilişkin açıklamalarda yaptı. Babacan,” Bütçe açığının bu yıl yüzde 6.6 düzeyinde olacağını düşünüyoruz. 2012 yılında ise bu oran yüzde 3.2’ye kadar inecek” diye konuştu. Bbacan, Kamu borcunun GSYİH’sına oranının 2010 yılında tepe noktası olan yüzde 49’a kadar çıkacağını, 2011 yılında borç miktarındaki artışın duracağı, 2012 yılından itibaren ise düşüşün başlayacağını ifade etti. Ali Babacan, Orta Vadeli program çerçevesinde özel sektörün destekleneceğine sözlerine ekledi. Babacan ayrıca Türkiye ekonomisinde rekebetçilik ve ekonominin esnekliği konusunda gerekli yapısal reformları uygulayacaklarını ifade etti. (Radikal)