Uçak biletlerine insani vergi

Fransa, küresel yoksullukla mücadelede kaynak olarak kullanmak üzere gelecek yıldan itibaren hava ulaşımına yeni bir vergi koymayı planlıyor.

PARİS - Fransa, küresel yoksullukla mücadelede kaynak olarak kullanmak üzere gelecek yıldan itibaren hava ulaşımına yeni bir vergi koymayı planlıyor. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Fransız büyükelçileriyle yaptığı toplantıda, hükümetten bilet başına belli oranda vergi konulması için çalışmalara başlanması istediğini söyledi.
Chirac, vergiyle sağlanacak fonun öncelikle AIDS, verem ve sıtma ile mücadelede kullanılacağını belirtti. Chirac, insani vergi için uçak biletlerinin seçilmesine gerekçe olarak, uçak kullanıcılarının varlıklı olmasını, sektördeki vergi yükünün ağır olmamasını ve havacılık sektörünün küreselleşmeden en çok kazanç sağlayan sektörler arasında yer almasını gösterdi. Chirac, öneriyi destekleyen Almanya, Cezayir, Şili ve İspanya ile uluslararası bağlayıcı karar çıkarmak için gelecek ay toplanacak BM zirvesinde ortak çaba göstereceklerini de ifade etti.