Uçak kavgası DTÖ'ye gidiyor

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, uçak üreticileri Boeing ile Airbus'a sağlanan destek yüzünden mahkemelik oluyor.

WASHINGTON - Avrupa Birliği (AB) ve ABD, uçak üreticileri Boeing ile Airbus'a sağlanan destek yüzünden mahkemelik oluyor. ABD, Avrupa havacılık devi Airbus şirketine Avrupa Birliği tarafından verilmesi planlanan 1.7 milyar dolarlık sübvansiyonu protesto ederek, AB ile arasındaki bu anlaşmazlığı Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) hakemliğine götürmeye karar verdi.
ABD'nin dış ticaret konusundaki en yetkili ismi olan Ticaret Temsilcisi Rob Portman, yazılı açıklamasında DTÖ'den, bu sübvansiyonun yasadışı olduğu yönünde karar vermesini istediğini vurguladı. DTÖ süreci, bugün Cenevre'de resmi başvurunun yapılmasıyla yürürlüğe girecek. Bunun ardından DTÖ'nün, durumu araştıracak bir hakem komisyonu ataması bekleniyor.
Avrupa Birliği Ticaret Komiseri Peter Mandelson da, ABD'nin Boeing'e verdiği destek için DTÖ'ye başvuracaklarını açıkladı. ABD ile AB arasındaki anlaşmazlık, Boeing ve Airbus şirketlerinin amansız rekabetinden kaynaklanıyor. Airbus, yeni yolcu uçağı A350 için Airbus'ın konsorsiyum ülkelerinden sübvansiyon istemiş, bu kabul edilmişti.